همشهری آنلاین: نوشیدن اسپرسو بعد از شام عالی به نظر می‌رسد اما می‌تواند شما را بیش از اندازه بیدار نگه دارد. نتایج و نکته‌های یک مقاله در همین زمینه:

espresso coffee

اخیرا دانشمندان عنوان کرده‌اند که نوشیدن قهوه عصرگاهی نه تنها خواب را مختل می‌کند بلکه چرخه 24 ساعته درونی بدن را بازنشانی کرده و در عملکرد آن دسته از پیام‌های مولکولی که یک فرد را در یک زمانبندی 24 ساعته نگه می‌دارند اختلال ایجاد می‌کند.

به گزارش ایسنا، محققان با انتشار مقاله‌ای در مجله Science Translational Medicine گزارش دادند که نوشیدن اسپرسو سه ساعت قبل از خواب، ساعت بدن را به طور میانگین 40 دقیقه به عقب می‌برد. هر چند که اثرات کافئین بر هوشیاری و خواب به خوبی شناخته شده است، اما تاکنون محققان مطمئن نبودند که چگونه این ماده چرخه 24 ساعته درونی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

پژوهشگران همچنین دریافتند سلول‌های انسانی که در آزمایشگاه در معرض کافئین قرار می‌گیرند چرخه ساعت شبانه‌روزی خود را طولانی‌تر می‌کنند. به نظر می‌رسد که این اثر با مولکول‌هایی که در تنظیم ریتم 24 ساعته بدن نقش دارند مرتبط است. اختلال در عملکرد طبیعی ریتم شبانه‌روزی بدن، بیماری‌های متابولیک و بیماری‌های عصبی از جمله اختلال دو قطبی، اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلالات خواب را به دنبال دارد.

کد خبر 308311

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار