همشهری آنلاین: چین در طرح‌های عظیم تامین انرژی در آفریقا از جمله در احداث سدهای متعدد، ایجاد نیروگاههای برق با سوخت نفت و گاز و نیز ساخت نیروگاه‌های بادی و خورشیدی مشارکت دارد و اینک در تلاش برای تسخیر بازار هسته‌ای این قاره است.

 چین در تلاش برای تسخیر بازار هسته ای آفریقا

به گزارش ايرنا، به نوشته روزنامه فرانسوی لوموند، چین از یک دهه گذشته تلاش کرده است تا در طرح‌های احداث نیروگاه هسته‌ای در کشورهای مختلف آفریقا نیز مشارکت جدی داشته باشد و فناوری هسته‌ای خود را به کشورهای آفریقایی عرضه کند.

در این راستا، دولت نایروبی هفته گذشته قراردادی را با مقامات پکن به امضا رساند که براساس آن چین یک نیروگاه هسته‌ای با ظرفیت یکهزار مگاوات تا سال 2025 میلادی برای کنیا احداث خواهد کرد.

چین همچنین در نوامبر 2014 نیز یک قرارداد همکاری برای احداث نیروگاه هسته ای در آفریقای جنوبی با این کشور به امضا رساند.

براساس این طرح، آفریقای جنوبی در نظر دارد شش تا هشت نیروگاه هسته‌ای مجموعا به ظرفیت حدود 10 هزار مگاوات از چین خریداری کند.

چینی ها برای تصرف بازار هسته ای آفریقا با کشورهای فرانسه ، روسیه ، کره جنوبی و آمریکا در رقابت تنگاتنگی بسر می برند.

لوموند می افزاید، با این وجود چینی ها در این رقابت اندکی جلوتر از بقیه رقبای خود هستند زیرا حاضرند در این طرحها سرمایه گذاری هم بکنند.

احداث نیروگاه هسته ای بسیار پرهزینه است و ارزش قرارداد آفریقای جنوبی با چین بالغ بر 45 میلیارد دلار تعیین شده است که دولت پرتوریا چنانچه تسهیلاتی دریافت نکند برای پرداخت آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد ؛ بنابراین سرمایه گذاری چین در این زمینه می تواند کمک بزرگی برای آفریقای جنوبی باشد.

این گزارش می افزاید: چین برای تامین انرژی خود نیز به نیروگاههای هسته‌ای وابسته است و هم اینک 40 درصد نیروگاههای در حال ساخت در جهان در چین قرار دارد.

براساس برآوردهای بعمل آمده از سوی 'آژانس بین المللی انرژی' ، چین تا سال 2035 میلادی بیش از سه برابر میزان کنونی به انرژی نیاز خواهد داشت.

بنابراین گزارش، چین در نظر دارد تا سال 2020 میلادی میزان تولید انرژی خود را به 60گیگاوات (60 هزار مگاوات) برساند. به این ترتیب دولت پکن نیاز دارد که حداقل 60 نیروگاه هسته‌ای در این کشور داشته باشد.

در حال حاضر چین قادر به تولید 15 گیگاوات انرژی است.

کد خبر 307771

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha