همشهری آنلاین: نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل در سخنانی گفت که رئیس جمهور اوباما از مدت‌ها پیش به دنبال عکس گرفتن با روحانی بوده است.

تسنیم نوشت: جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز به اظهار نظر درباره توافق ایران و 1+5 بر سر برنامه هسته‌ای کشورمان پرداخت.

بولتون درباره دیدار آتی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که قرار است در آینده‌ای نزدیک برگزار شود گفت: این موضوع قابل توجه است که این دیدار تا ماه نوامبر برگزار نخواهد شد. تنها فرصتی که نتانیاهو و اوباما پیش از این تاریخ برای دیدار با هم خواهند داشت در چند هفته آینده و در زمان برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود. هر دو آنها در این جلسه حاضر خواهند بود و هر دو آنها سخنرانی خواهند کرد. به نظرم این دیدار یک دیدار کوتاه و مختصر خواهد بود و این دیدار می‌تواند تحت الشعاع پیش بینی ما درباره این موضوع باشد که باراک اوباما با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دست بدهد. اوباما دوست دارد با رئیس جمهور ایران عکس بگیرد. به نظرم نتانیاهو دوست ندارد که در طول آن هفته دیداری با اوباما داشته باشد.

وی افزود: رئیس جمهور اوباما از مدت‌ها پیش به دنبال عکس گرفتن با روحانی بوده است. سال گذشته رئیس جمهور اوباما از روی درماندگی با روحانی و زمانی که وی در راه رفتن به فرودگاه جی اف کندی و در راه بازگشت به ایران بود، تماس تلفنی برقرار کرد. به نظرم با توجه به امضای توافق اگر کاخ سفید در این رابطه کاری انجام ندهد مایه تعجب خواهد بود. به نظرم نتانیاهو نمی‌خواهد بخشی از این موضوع باشد.

نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل گفت: تمامی نشانه‌هایی که وجود دارند دال بر این موضوع است که اوباما نمی‌خواهد که توافق هسته‌ای با ایران را که در رابطه با برنامه اتمی تسلیحاتی ایران در وین حاصل شد، متوقف کند. او به دنبال تغییر موازنه قدرت در خاورمیانه است. او تصور می‌کند که اگر ما روابط خوبی با ایران داشته باشیم آنها به بازیگری مسئولیت پذیر در منطقه و جهان بدل خواهند شد. معتقدم که این تنها یک خیال باطل است. این چیزی است که رئیس جمهور خواهان آن است. به نظرم دست دادن می‌تواند مهم باشد اما تنها سوال برای من این است که آیا کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هم ممکن است که در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند تا رئیس جمهور ما بتواند با وی هم دست بدهد یا نه؟

بولتون ادامه داد: به نظرم آنچه که به نظر می‌رسد این است که ایران با اوباما معامله کرده است. ایرانی‌ها به تمامی اهداف راهبردی که خواهان آن بوده‌اند در مذاکرات وین رسیده‌اند. آنها در راه رسیدن به تسلیحات اتمی قرار دارند. آنها می‌توانند شاهد رفع تحریم‌ها باشند و ما کاری مهم در مقابله با این موضوع انجام نداده‌ایم. معتقدم که آیت الله‌ها از توافق با اوباما خرسند و به این فکر هستند که تا پیش از پایان دوران ریاست جمهوری وی چه امتیازات دیگری می‌توانند از وی کسب کنند.

وی در ادامه گفت: به نظرم توافق با ایران به منزله فاجعه برای آمریکاست. به نظرم این یک موضوع مهم سیاسی قابل بحث نه تنها در انتخابات آتی ریاست جمهوری در سال 2016 است بلکه در انتخابات مجلس نمایندگان و سنا هم مطرح خواهد شد. این موضوع این شانس را به مردم آمریکا می‌دهد که نظر خود را درباره آن اعلام کنند. به نظرم آنها این توافق را با حداکثر آرا رد خواهند کرد و نظرسنجی‌ها این موضوع را نشان داده است.

کد خبر 307208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار