همشهری آنلاین: کارشناسان محیط زیست‌ و علوم زمین‌شناسی هشدار می‌دهند: احتمال دارد شهرهای بزرگی مانند توکیو و سنگاپور بر اثر پدیده گرم شدن زمین ناپدید شوند.

یخ قطب

به گزارش ایسنا، با توجه به مطالعات اخیر، افزایش بیش از یک متر سطح آب‌های آزاد در فاصله 100 تا 200 سال آینده اجتناب‌ناپذیر است.

«میشائل فرایلیش»، رئیس بخش مطالعات جوی و زمین‌شناسی در آژانس فضایی ناسا ادامه این روند را تهدیدی برای زیر آب رفتن مناطق کم‌ارتفاعی مانند ایالت فلوریدای آمریکا و شهرهای جزیره‌ای و بزرگی مانند توکیو و سنگاپور می‌داند.

کارشناسان زیست‌محیطی بر اساس داده‌های جدید ماهواره‌ای از افزایش سطح آب‌های آزاد می‌گویند: بیش از 150 میلیون انسان که بخش بزرگی از آنها در آسیا هستند، هم‌اکنون در ارتفاعی کمتر از یک متر بالای سطح آب‌های آزاد زندگی می‌کنند.

سال 1992 ناسا و آژانس فضایی "سی‌ان‌ای‌اس" فرانسه شروع به اندازه‌گیری سطح آب‌های آزاد کردند. از آن زمان سطح آب اقیانوس‌ها به‌ طور متوسط تا 7.6 سانتیمتر بالا آمده‌ و در بعضی نقاط این افزایش حتی بیش از 23 سانتیمتر بوده ‌است. دلیل اصلی این روند، آب شدن یخچال‌های طبیعی و همچنین گرم‌شدن اقیانوس‌ها هستند که باعث گسترش آب دریاها می‌شوند.

به گزارش دویچه‌وله، کارشناسان به خصوص نگران ذوب شدن یخ‌های گرینلند هستند. در طول دهه گذشته سالانه به طور متوسط 303 گیگا تن یخ ذوب شده‌اند. این به معنای آن است که از حجم یخ‌های قطب جنوب سالانه به طور متوسط 118 گیگا تن از دست رفته است.

«جاش ویلیس»، اقیانوس‌شناس ناسا اشاره کرده‌ است: یخ‌ها سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شده ذوب می‌شوند. حتی این خطر وجود دارد که این سرعت ذوب افزایش پیدا کند.

ویلیس همچنین هشدار می‌دهد: باید آمادگی لازم را داشته باشیم، چراکه احتمالا در 20 سال آینده سرعت متوسط افزایش سطح آب‌های آزاد شدت خواهد گرفت.

با توجه به گفته‌های کارشناسان، یک فرآیند ناشناخته در این جریان، پیامدهای خطیر فروپاشی کوه‌های یخ هستند.

«تام واگنر»، متخصص ناسا معتقد است که اگر این توده‌های یخی فرو بریزند، ارتفاع آب‌های آزاد می‌تواند در 100 تا 200 سال آینده تا سه متر افزایش یابند. به طوری که کارشناسان تاکید می‌کنند حتی ذوب یخچال‌های طبیعی با سرعتی که تا امروز داشته ‌است، چالش بزرگی برای بشریت به وجود می‌آورد.

کد خبر 305376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار