قاچاقچیان انسان پس از انتقال مهاجران غیرقانونی افغانی به تهران آنها را در یک دامداری متروکه در کهریزک زندانی می‌کردند تا از خانواده‌هایشان اخاذی کنند.

اعضاي اين باند كه همه آنها از اتباع افغاني بودند در عمليات ضربتي پليس دستگير شدند. تحقيقات پليس براي دستگيري اين باند خشن اول شهريور و زماني شروع شد كه مرد جواني راهي كلانتري 107كهريزك شد و مأموران را در جريان ربوده شدن 3 نفر از بستگانش قرار داد.

اين مرد گفت: قرار بود اقواممان از طريق قاچاقچيان انسان و به‌صورت غيرقانوني از افغانستان براي پيدا كردن كار به ايران بيايند. آنها نفري 2ميليون تومان به قاچاقچيان پرداخت كرده بودند كه به تهران منتقل شوند اما چند ساعت پيش از افغانستان با من تماس گرفتند و گفتند كه بستگانم گروگان گرفته شده‌اند. ظاهرا عده‌اي پس از انتقال آنها به تهران هر سه نفر را ربوده و مجبورشان كرده‌اند كه با خانواده‌شان در افغانستان تماس بگيرند و از آنها بخواهد كه براي آزادي هر كدام 7ميليون تومان پرداخت كنند. وقتي از اين ماجرا باخبر شدم با عجله خودم را به اينجا رساندم تا براي آزادي آنها كمك بخواهم.

  • دستگيري سرقرار

با اظهارات مرد افغاني، تيمي از مأموران كلانتري وارد عمل شدند و با دادن آموزش‌هاي لازم، از او و خانواده گروگان‌ها خواستند كه براي پرداخت پول با آدم‌ربايان قرار بگذارند. درحالي‌كه تماس‌هاي تهديدآميز گروگانگيران ادامه داشت، خانواده گروگان‌ها با پرداخت پول موافقت كردند و قرار شد اين مبلغ در يكي از ايستگاه‌هاي مترو به گروگانگيران پرداخت شود. روز قرار، محل مورد نظر به محاصره مأموران كلانتري درآمد و آنها آنجا را به‌صورت نامحسوس زيرنظر گرفتند تا اينكه مردي افغاني زماني كه براي گرفتن پول به آنجا آمده بود در محاصره پليس قرار گرفت و دستگير شد.

  • راز دامداري متروكه

مرد جوان كه مدعي بود بي‌گناه است به پايگاه نهم پليس آگاهي تهران منتقل شد و تحت بازجويي‌ها قرار گرفت. كارآگاهان حتم داشتند كه او از محل نگهداري گروگان‌هاي افغاني خبر دارد و بازجويي‌ها آنقدر ادامه داشت كه مرد دستگير شده راز هولناكي را فاش كرد. او گفت كه همدستانش نه‌تنها 3 نفر، بلكه 26مهاجر افغاني را پس از انتقال به تهران گروگان‌ گرفته‌اند تا از خانواده تمامي آنها اخاذي كنند.

با اعترافات اين مرد، محل نگهداري گروگان‌ها كه يك دامداري متروكه در حوالي كهريزك بود شناسايي شد. تيم‌هاي ضربتي پليس آگاهي عازم اين محل شدند و آنجا را زيرنظر گرفتند. وقتي معلوم شد كه گفته‌هاي جوان دستگير شده حقيقت دارد و اين دامداري اسارتگاه مهاجران غيرقانوني است، كارآگاهان وارد عمل شدند و در عملياتي غافلگيرانه وارد دامداري شده و 3مرد را در آنجا دستگير كردند. آنها در ادامه موفق به كشف اتاقي حدودا 20متري در اين دامداري شدند كه 26جوان افغاني در آنجا و در شرايطي هولناك نگهداري مي‌شدند.

سردار محمديان، رئيس پليس آگاهي تهران با بيان اين خبر گفت: با آزادي تمامي گروگان‌ها مشخص شد كه آنها از چند روز قبل‌تر به اين محل منتقل و در آنجا زنداني شده بودند.وي ادامه داد: گروگانگيرها به‌مدت 3روز آنها را گرسنه نگه داشته و مدام شكنجه‌شان مي‌كردند تا مجبور شوند با خانواده‌هايشان در افغانستان تماس گرفته و از آنها براي آزادي‌شان درخواست پول كنند.

رئيس پليس آگاهي تهران با اشاره به اينكه متهمان دستگير شده همگي از مهاجران غيرقانوني افغاني هستند، گفت: اين افراد در حقيقت حلقه آخر باند قاچاق انسان بودند. مهاجران غيرقانوني به تصور پيدا كردن كار در ايران نفري 2ميليون تومان به قاچاقچيان انسان پرداخت كرده بودند تا آنها را به تهران منتقل كنند. قاچاقچيان نيز پس از انتقال طعمه‌هايشان به پايتخت، آنها را دراختيار اين باند گروگانگيري قرار مي‌دادند و آنها با خودروي پيكاني كه طوري تجهيز شده بود تا فرار از داخل آن غيرممكن باشد، گروگان‌ها را به دامداري متروكه منتقل كرده و به طرز وحشيانه‌اي شكنجه مي‌كردند تا به خواسته‌شان برسند.

وي با اشاره به دستگيري صاحب دامداري، ادامه داد: اين مرد كه ايراني است، ادعا مي‌كند دامداري خود را از حدود يك هفته قبل‌تر به مردان افغاني اجاره داده و از نيت آنها خبر نداشته است اما وي به‌دليل اينكه ملك خود را به مهاجران غيرقانوني اجاره داده، مرتكب خلاف شده و بايد پاسخگو باشد.

به‌گفته رئيس پليس آگاهي تهران، با دستگيري اعضاي باند گروگانگيري، تحقيقات از آنها براي كشف ديگر جرايم احتمالي‌شان ادامه دارد و اين در حالي است كه گروگان‌ها كه از 15تا 25ساله هستند نيز دراختيار مراجع قانوني قرار مي‌گيرند تا پس از اخراج از كشور به افغانستان بازگردانده شوند.

کد خبر 305286

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha