همشهری آنلاین: رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، گفت: حدود ۳۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی جنوب تهران با آب‌های آلوده آبیاری می‌شود.

به گزارش  مهر، دکتر علی محمد شاعری در نظارت دوره ایی از وضعیت محیط زیست منطقه ۲۰ با بیان اینکه سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب از روان آبهای خروجی شهر تهران به مصارف مستقیم کشاورزی می ­رسد گفت: اگرچه باتلاش شهرداری منطقه ۲۰ و همکاری کشاورزان، بخشی از زمین های کشاورزی با آب سالم آبیاری می شوند اما هنوز بخش عمده ای از اراضی محدوده جنوب تهران آلوده به پساب های فاضلاب است که امیدواریم در آینده ای نزدیک این اراضی نیزعاری ازموادآلاینده زیست محیطی شود.

وی گفت: در شهر تهران روزانه بالغ بر ۲ میلیون متر مکعب فاضلاب تولید می شود که هم اکنون حدود ۴۰ درصد فاضلاب تولید شده به تصفیه خانه های فاضلاب انتقال داده می­شود و ۶۰ درصد دیگر آن در چاه های جذبی و آب های سطحی دفع می شود.

شاعری با بیان اینکه حجم خروجی آب های سطحی از شهر تهران سالانه معادل ۴۲۰ میلیون متر مکعب است افزود: در حال حاضر سالانه به طور متوسط بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب از روان آب های خروجی از شهر تهران به مصارف مستقیم کشاورزی می رسد.

وی بیان کرد: از نظر وظایف سازمانی جلوگیری از آلودگی محصولات کشاورزی در اثر آبیاری با روان آب های آلوده در حیطه وظایف شهرداری تهران نیست با این حال به دلیل حساسیت موضوع و احساس وظیفه در قبال سلامت شهروندان تهرانی، شهرداری در بخش های مختلف به انجام فعالیت هایی برای کاهش آلودگی محصولات و خاک های جنوب شهر تهران اقدام کرده است.

شاعری به برخی از اقدامات شهرداری تهران در خصوص رفع آلودگی محصولات و زمین های کشاورزی جنوب تهران اشاره و تصریح کرد: تصویب ماده ۲۷ برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران با هدف ایجاد همکاری با سازمانهای متولی در شواری اسلامی شهر تهران، تهیه سند همکاری جهت جلوگیری از آلودگی اراضی جنوب تهران و ارسال به شورای اسلامی شهر، اجرای پروژه بازچرخانی و استفاده مجدد از روان آب های آلوده در مصارف عمومی و فضای سبز در برخی مناطق، همکاری با شرکت فاضلاب تهران برای تسریع در روند احداث شبکه فاضلاب تهران و ... از جمله اقداماتی است که توسط شهرداری تهران برای کمک به تصفیه فاضلاب و کاهش آلودگی از جنوب شهر تهران انجام شده است.

وی همچنین به انعقاد تفاهم نامه برای احداث شبکه فاضلاب و تصفیه خانه های فاضلاب توسط شهرداری تهران در محدوده منطقه ۲۲ و واگذاری زمین به شرکت فاضلاب برای احداث تصفیه خانه فاضلاب در منطقه ۴ و تسریع در حل مشکل احداث تصفیه خانه فاضلاب فیروز بهرام در منطقه ۱۸، طراحی و اجرای طرح فاضلاب منطقه۲۱ اشاره و اظهار کرد: احداث سیستم زباله‏گیر به منظور جلوگیری از ورود زباله به زمین های کشاورزی، اجرای طرح شناسایی منابع آلاینده آب های سطحی در مناطق ۲۲ گانه شهر با هدف ارائه راهکار برای رفع آلاینده ها از دیگر اقداماتی است که شهرداری تهران در دستور کار خود قرار داده است.

وی در پایان اظهار امیدواری نمود با تخصیص اعتبار و تسهیلات کافی از سوی دولت به وزارت نیرو جهت تکمیل و کمک به مردم به منظور خرید انشعاب هر چه سریعتر شاهد بهبود وضعیت فاضلاب شهر تهران و بازچرخانی و استفاده مجدد آن توسط شهروندان باشیم.

کد خبر 304631

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha