همشهری‌آنلاین: در سالروز کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق، فیلم کوتاهی درباره فرش اهدایی این نخست وزیر فقید ایران به سازمان ملل نمایش داده می‌شود.

حمید کارگر- فرش دستباف؛ یار دیپلماسی ایرانی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، حمید کارگر با اعلام این خبر گفت: مرحوم دکتر مصدق به هنگام نخست وزیری قالیچه دستباف ایرانی را به سان هدیه‌ای فرهنگی و هنری از کشورمان به سازمان‌ملل متحد تقدیم کرد و حال برای نخستین بار تصاویر این فرش در قالب فیلمی 100 ثانیه ای نمایش عمومی می یابد.

رییس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: با همکاری نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، و به سفارش مرکز ملی فرش ایران تصاویری از این فرش دستباف اهدایی تهیه شد و اکنون همزمان با سالروز کودتای آمریکایی علیه دولت دکتر مصدق و در آستانه بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران به نمایش در می‌آید.

کارگر با تاکید بر نقش فرش دستباف در دیپلماسی هنری کشور گفت: فرش دستباف به عنوان یکی از اقلام مهم صادرات غیرنفتی کشورمان که افزون بر وجوه اقتصادی جنبه های بارز فرهنگی و هنری را نیز داراست می تواند بستر مناسبی برای یک کنش دیپلماتیک در دیگر کشورها باشد.

وی با اشاره به فرش دیگری که با دارا بودن اشعاری از سعدی در دولت اصلاحات به سازمان ملل اهدا شد و سال گذشته وزیر امور خارجه کشورمان با یادکرد از آن، تصاویرش را رسانه‌ای ساخت گفت: فرش دستباف دستمایه مناسبی برای ترسیم چهره‌ای متفاوت از ایران در مجامع جهانی است.

رییس مرکز ملی فرش ایران اهدای فرش به چهره‌های سیاسی دیگر کشورها، بافت فرش برای مناسبت‌های مهم بین‌المللی مانند جام جهانی فوتبال، بافت فرش هایی با گره زدن نمایندگان ملل و نژادهای مختلف با عنوان پیام صلح و دوستی ایرانیان و مواردی از این دست را از نمونه های ابتدایی از ایفای نقش فرش در حوزه دیپلماسی هنری دانست.

کارگر با اشاره به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران از یکم تا هفتم شهریورماه در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، از پخش و انتشار فیلم یادگار گمنام مصدق در این نمایشگاه خبر داد.

کد خبر 304445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار