همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای رایزنی با مقامات روسیه راهی مسکو شد.

zarif

به گزارش  فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان برای رایزنی با مقامات روسیه راهی مسکو شد.

وی در این سفر با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود درباره تعمیق و توسعه روابط دوجانبه، گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر رایزنی خواهد کرد.

گفته می‌شود رایزنی درباره جمع‌بندی هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 و همکاری‌های دو کشور در این زمینه و نیز تلاش برای برقراری صلح و ثبات در کشورهای منطقه در دستور کار این سفر قرار دارد.

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه روز گذشته با بیان اینکه ظریف روز دوشنبه به مسکو سفر خواهد کرد، گفت: هدف از این سفر رایزنی درباره مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و تحکیم روابط بین دو کشور دوست و همسایه است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از برجام دو سفر به منطقه داشت در مرحله اول به کویت، قطر و عراق سفر کرد و در مرحله دوم که هفته گذشته انجام شد با سفر به لبنان، سوریه، پاکستان و هند با مقامات این کشورها به گفت‌وگو و رایزنی درباره توافق وین و مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار است این هفته به ترکیه نیز سفر کند. این سفر هفته گذشته به دلیل نبودن همه مقامات ترکیه در آنکارا به این هفته موکول شد.

ظریف در این باره گفت: رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در استانبول و احمد داود اوغلو نخست وزیر و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این کشور در آنکارا بودند و دیدار با هر سه نفر آن‌ها در مدت کوتاه امکان‌پذیر نبود. هفته آینده (هفته جاری) به ترکیه سفر خواهم کرد تا بتوانم دیدارهای زمان‌بندی شده و فشرده خود را انجام دهم.

ایرنا نیز نوشت: ظریف که با استقبال مقامات وزارت خارجه روسیه وارد فرودگاه 'ونوکوای3' مسکو شد، امروز مذاکرات و رایزنی های کاری را آغاز و پس از مذاکره با لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه روسیه شرکت می کند.

محورهای عمده مذاکرات یک روزه ظریف در مسکو، توسعه روابط بویژه اقتصادی، گسترش همکاری های منطقه ای دو کشور در عرصه های مختلف بویژه مبارزه با تروریسم، همگرایی برای حل بحران های خاورمیانه و پیشبرد راهکار مذاکرات سوری سوری برای حل بحران سوریه اعلام شده است.

برجام به عنوان نتیجه دو سال مذاکرات دولت یازدهم با گروه 1+5 درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران نیز موضوع مذاکرات سفر رسمی ظریف به مسکو است.

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه خود با تاکید بر اهمیت ویژه سفر وزیر خارجه ایران به مسکو اعلام کرده است: انجام این دیدار در شرایطی که روابط دو کشور اخیرا گسترش یافته، بیانگر تفاهم عالی مسکو و تهران و نشانه عزم متقابل برای تقویت و تحکیم پیوندهای دوجانبه است.

وزارت خارجه روسیه افزوده است: روابط با ایران به عنوان یکی از شرکای نزدیک روسیه در منطقه بر دوستی و حسن همجواری دیرینه و اصول اعتماد متقابل و برابری استوار شده است. بسته توافقنامه های موجود میان دو کشور امکان گسترش و تعمیق همکاری ها در عرصه های مختلف از بازرگانی و گردشگری گرفته تا گفت وگوهای بین مذاهب و امنیت منطقه ای را فراهم می کند.

در این بیانیه با اعلام طیف وسیعی از نیاز دو کشور به همکاری، اعلام شده است: روابط دو کشور در عرصه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر اهمیت ویژه ای دارد و آوریل سال 2015 پروتکل رایزنی های وزارت خارجه دو کشور امضا شده است که مفاد آن، امکان تشریک مساعی در عرصه بین المللی در باره طیف وسیعی از مسایل را تا سال 2018 فراهم می کند.

بیانیه وزارت خارجه روسیه افزوده است: پیشبرد همکاری های روسیه و ایران در عرصه بین المللی همچنین سبب تقویت صلح و ثبات در مناطق دریای خزر، آسیای مرکزی و خاورمیانه خواهد شد.
در این بیانیه با یادآوری روند توسعه مبادلات بازرگانی میان روسیه و ایران در سال گذشته، آمده است: سال 2014 حجم مبادلات بازرگانی دو کشور با 5درصد افزایش به 1/7 میلیارد دلار رسید و یکی از اولویت ها تسریع آهنگ رشد روابط اقتصادی و در وهله اول، اجرای طرح های بزرگ در عرصه سوخت و انرژی از جمله انرژی اتمی است.

همکاری در بخش های کشاورزی، خودرو، هواپیماسازی و فضا و علوم و آموزش به عنوان بخش های مهم همکاری ها با ایران در بیانیه وزارت خارجه روسیه مورد تاکید قرار گرفته است که پیش بینی می شود حجم روابط اقتصادی دو کشور در صورت زمینه سازی می تواند در چند سال آینده به 10 میلیارد دلار برسد.

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نیز درباره محورهای مذاکرات وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مسکو گفت: هدف گفت وگوهای وزیر امور خارجه ایران رایزنی درباره مهمترین مسایل منطقه ای و بین المللی و تحکیم روابط تهران و مسکو است.
وی همچنین گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را از محورهای مذاکرات ظریف با همتای روس خود و مقامات روسیه اعلام کرد.

سنایی اظهار کرد: ارتقای روابط ایران و روسیه اهمیت بسیاری دارد و با وجود کاهش سطح مناسبات تجاری در سال های 2010 تا 2013، این مناسبات در دو سال اخیر افزایش یافته است و زمینه های مختلفی برای گسترش همکاری ها وجود دارد.
ظریف همچنین در سفر یک روزه خود به مسکو درباره اوضاع سوریه و اجرای روند مورد حمایت تهران و مسکو برای پایان دادن به بحران این کشور مذاکره خواهد کرد.

از آغاز تنش آفرینی چند کشور غربی و عربی در سوریه و حمایت های تسلیحاتی، اطلاعاتی و مالی از تشکیل گروههای تروریستی تندرو علیه دولت بشار اسد، ایران و روسیه با هشدار نسبت به پیامدهای مخرب این اقدامات برای منطقه، خواستار مذاکرات سوری سوری با هدف پیدا کردن راه حل سیاسی برای اوضاع سوریه شدند.

همزمان با سفر هفته گذشته ظریف به دمشق و مذاکره با مقامات سوریه بویژه بشار اسد رییس جمهوری این کشور با هدف بررسی آخرین تحولات، لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در دیدار با سران معارضان سوری خواستار تلاش آنان برای مذاکره با دمشق و پایان بحران کنونی از راه سیاسی شد.

کد خبر 304179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =