همشهری آنلاین: یک شرکت فعال در عرصه تولید پوشاک و کفش در عرصه بین‌المللی اعلام کرد: برای نجات اقیانوس‌ها با استفاده از نوآوری‌های جدید زیست محیطی برند بعدی کفش ورزشی خود را از زباله‌های اقیانوسی می‌سازد. طبق گزارش‌های جهانی اکنون ۲۶۹ هزار تن زباله پلاستیکی زیست بوم اقیانوس‌ها را با ۹۰ درصد پوشش کره زمین، تهدید می‌کند.

تولید کتانی زیست محیطی از بازیافت زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها

به گزارش ایرنا، این شرکت که یکی از برندهای معروف بین‌المللی تولید و عرضه پوشاک است اعلام کرد با توجه به این که اقیانوس‌ها سرشار از زباله‌های پلاستیکی هستند، برای کمک به این پهن زیست‌بوم آبی با استفاده از نوآوری طراحان برند جدید کفش کتانی خود را از این مواد تهیه و تولید می‌کنند.

طبق این گزارش نمونه اولیه این کتانی که بدنه آن از زباله‌های پلاستیکی و بندهای آن از نخ و تورهای ماهیگیری در اثر صید غیرقانونی در طبیعت اقیانوس‌ها رها شده‌اند تولید شده است، اما این کفش که برای دویدن طراحی شده، هنوز مراحل آزمایشی خود را کامل نکرده است و پس از طی این مراحل بزودی به بازار عرضه خواهد شد.

طبق گزارش‌های جهانی اقیانوس‌ها که سه چهارم سطح کره زمین را در اختیار دارند مامن حدود 226 هزار گونه آبزی شناخته شده شامل 200 هزار گونه جانوی و بیش از هزار و 600 گونه گیاهی و هزار نوع فانجی یا قارچ‌های آبزی هستند. البته این پهنه‌های آبی اکنون در معرض تهدید انواع آلودگی‌های زیست محیطی مانند نشت نفت و لکه‌های عظیم نفتی، فاجعه اتمی فوکوشیما و زباله‌های مختلف به ویژه 269 هزار تن زباله پلاستیکی هستند.

حجم بالای تولید زباله در سراسر دنیا حتی در اقیانوس‌ها به گونه‌ای است که اکنون قاره هفتمی را در اقیانوس آرام شکل داده است.

همچنین این کشورها بزرگ‌ترین تولیدکنندگان زباله در دنیا نیز هستند. به گونه‌ای که اکنون تولید انواع زباله به وسعت 3.5 میلیون کیلومتر مربع در غرب آمریکا و غرب اقیانوس آرام در کنار سواحل هاوایی سالانه بیش از 1 میلیون قطعه پرنده و آبزی را از بین می‌برد و هر سال 10 درصد به وسعت آن اضافه می‌شود.

البته کشورهای صنعتی رتبه نخست تولیدکننده زباله به ویژه زباله‌های سمی و خطرناک را دارند که محیط زیست انسانی، حیوانی و گیاهی را به شدت مورد تهدید قرار داده است. 

کد خبر 300396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار