مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: دادگاهی در مصر روز سه شنبه حکم اعدام محمد مرسی رییس جمهوری برکنار شده این کشور را به جرم توطئه برای فرار از زندان و حمله به پلیس در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۱ مصر تایید کرد.

حکم حبس ۲۵ ساله دادگاه مصر برای مرسی

به گزارش ايرنا به نقل ازخبرگزاری فرانسه از قاهره، این دادگاه در ابتدا مرسی و بیش از یکصد نفر از متهمان دیگر این پرونده را به مرگ محکوم کرده بود و روز سه شنبه این حکم تایید شد.

حکم تایید شده در پی رایزنی این دادگاه با مفتی اعظم مصر در مورد این پرونده صادر شد.

در همین حال وکیل مرسی که از سوی دادگاه منصوب شده است، گفت که علیه حکم مرگ وی فرجام خواهی می کند.

امروز نیز همین دادگاه ، مرسی را به اتهام جاسوسی برای گروه های خارجی به 25 سال حبس محکوم کرد.

مرسی با بیان اینکه رویه قضایی علیه وی بخشی از کودتا توسط عبدالفتاح السیسی است، مشروعیت دادگاه مذکور و احکام صادر شده را زیر سوال برده است.

عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری کنونی مصر در ژوئیه 2013 در حالی که فرماندهی ارتش این کشور را برعهده داشت، مرسی را در جریان کودتا برکنار کرد .

فشار بر گروه اخوان المسلمین و حامیان مرسی از سوی سیسی، تا کنون صدها کشته برجا گذاشته است و هزاران نفر نیز در جریان آن به زندان افتاده اند.

همچنین صدها نفر از اعضا و هواداران اخوان المسلمین نیز در جریان جلسات شتابزده محاکمه که سازمان ملل آن را در تاریخ معاصر بی سابقه توصیف کرده است، به مرگ محکوم شدند.

مصر پس از روی کار آمدن السیسی، گروه اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این در حالی است که گروه مزبور اعلام کرده که به فعالیت های صلح آمیز پایبند است.

حکم حبس ۲۵ ساله دادگاه مصر برای مرسی

از سوي ديگر يك دادگاه مصر روز سه شنبه محمد مرسی رییس جمهوری سابق این کشور را به جرم تبانی با گروه های خارجی به ۲۵ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دادگاه مصر علاوه بر مرسی، برای محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین نیز به اتهام مشابه حکم 25 سال زندان صادر کرد.

این دادگاه ، خیرت الشاطر از رهبران اخوان المسلمین و دو متهم دیگر در همین پرونده را به اعدام محکوم کرد.

دادگاه مذکور همچنین حکم اعدام 13 متهم دیگر را به صورت غیابی صادر کرد. در این دادگاه مجموعا 17 نفر به اعدام محکوم شده اند و همه احکام صادر شده قابل تجدید نظر هستند.

انتظار می رود قاضی دادگاه پس از وقفه ای کوتاه حکم پرونده فرار از زندان مربوط به سال 2011 را نیز اعلام کند.

این دادگاه ماه میلادی گذشته پس از محکوم کردن مرسی و بدیع در پرونده کشتار و ربودن پلیس، حمله به مقر نیروهای امنیتی و فرار از زندان در جریان قیام علیه حکومت حسنی مبارک، حکم اعدام برایشان صادر کرد.

مرسی نخستین رییس جمهوری منتخب مصر پس از سرنگونی حکومت مبارک بود که در سال 2013 طی کودتای ارتش این کشور از قدرت برکنار شد.

مرسی با بیان این که رویه قضایی علیه وی بخشی از کودتا توسط عبدالفتاح السیسی فرمانده سابق ارتش و رییس جمهوری کنونی مصر است، مشروعیت دادگاه مذکور و احکام صادر شده را زیر سوال برده است.

مصر پس از روی کار آمدن سیسی، گروه اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این گروه بر پایبندی خود به فعالیت های صلح آمیز تاکید دارد.

کد خبر 298283

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی