همشهری آنلاین: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی، پذیرش دانشجو در حدود ۱۶۰ رشته تحصیلی مراکز مختلف آموزش عالی کشور به دلیل عدم تناسب امکانات و دارا نبودن شرایط لازم متوقف شده است.

به گزارش ایرنا، دكتر محمد فرهادی در حاشيه همایش ملی خیرین آموزش عالی کشور در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: در طرح ساماندهی آموزش عالی؛ کیفیت، نیاز و ضرورت وجود رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی بررسی می‌شود و تعیین ظرفیت‌ها نیز مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح به سرعت پیش می‌رود، اظهار کرد: تا پایان امسال حدود 600 رشته تحصیلی باید مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد.

به گفته فرهادی؛ از این تعداد، 300 رشته در حوزه علوم انسانی است که از طریق شورای تحول علوم انسانی بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: تعیین ظرفیت‌های پذیرش و مقاطع تحصیلی در مراکز آموزش عالی اعم از دولتی و آزاد هم در شورای گسترش آموزش عالی تعیین و مشخص شده است.

فرهادی گفت: ظرفیت پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد در هر رشته به شرط آنکه این مراکز شرایط تاسیس و دایر بودن دوره و حداقل امکانات از قبیل فضا و استاد مورد نیاز را داشته باشند، 20 نفر است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این ارزیابی در حال انجام است و هر هفته گروه‌های مربوطه با جدیت و سرعت در حال کار هستند و تا کنون تعداد بسیاری از این رشته‌ها در شورای گسترش آموزش عالي تایید شده و تعدادی هم متوقف شده است تا سطح خود را از نظر امکانات و شرایط به وضعیت مناسب برسانند.

وی ظرفیت پذیرش در مقطع دکترا را نیز بین پنج تا هفت نفر در هر دوره عنوان و اضافه کرد: این موضوع از امسال در جریان پذیرش دانشجو رعایت می‌شود ضمن آنکه پیش از این هم، این قوانین و مباحث وجود داشت اما رعایت نمی‌شد.

وی ادامه داد: هم اکنون در حال تطبیق رشته‌ها و ظرفیت‌ها هستیم و مراکزی که شرایط دارا بودن رشته و ظرفیت تعداد دانشجوی موجود را ندارند، نسبت به انتقال رشته‌ها و یا ارتقاء سطح و وضعیت این مراکز اقدام می‌شود.

کد خبر 297851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار