سه‌شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: جونا که راسپوتین مونث کاخ کرملین خوانده می‌شد، چشم از جهان فروبست. این طالع‌بین که پدری ایرانی داشت خود را شاهزاده خانمی آشوری می‌دانست و از معتمدان لئونید برژنف، رهبر اسبق اتحاد جماهیر شوروی بود.

طالع‌بین شفادهنده کرملین درگذشت

به گزارش دويچه وله، یوگنیا داویتاشویلی، طالع‌بین نامدار روسیه صبح دوشنبه ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) در جمع نزدیکان خود در مسکو چشم از جهان فروبست. جونا هنگام مرگ ۶۵ سال داشت. او در دهه هشتاد میلادی در خدمت کاخ کرملین بود.

جونا از معتمدان لئونید برژنف، رهبر اسبق اتحاد جماهیر شوروی که سال ۱۹۸۲ درگذشت و وزیر خارجه پیشین شوروی، ادوارد شواردنازه بود و آنها را تحت درمان قرار داده بود.

مرگ او بازتاب وسیعی در رسانه‌های روسیه داشت. خبرگزاری ریانووستی نوشته است که "برخی او را حقه‌باز و برخی دیگر نجات‌بخش می‌خواندند".

همسر سابق او می‌گوید که جونا "شفادهنده مخفی کرملین" و نوعی راسپوتین مونث سیاستمداران اتحاد جماهیر شوروی بود. ایگور ماتوینکو که تولید کننده در عرصه موسیقی است در دهه هشتاد یک ماه همسر جونا بود.

او می‌گوید که آن زمان مرتب با لیموزین‌های دولتی مقابل خانه آنها توقف می‌کردند و آپارتمان آنها ‌میزبان رهبران کرملین و هنرمندان نامدار شوروی بود که به رازداری جونا اطمینان داشتند.

در مراسم ازدواج او و جونا در مسکو تقریبا تمام سیاستمداران عالی‌رتبه و مقامات بلندپایه حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی حضور داشتند. همسر سابق جونا می‌گوید که او یکبار جراحت زانوی او را تنها با گذاشتن دستش روی آن شفا بخشیده است.

جونا که گاهی نیز شعر می‌سرود و نقاشی می‌کرد، از پدری ایرانی و مادری قزاق در کراسنودار، شهری در جنوب روسیه متولد شد. او که با طنازی و به استناد ریشه‌های شرقی‌اش، خود را "شاهزاده‌خانم آشوری" می‌خواند پس از گذراندن یک دوره کارآموزی پرستاری به مسکو رفت و نخست در یک دفتر برنامه‌ریزی مشغول به کار شد. اما به سرعت در میان هنرمندان مسکو به عنوان شفابخش مشهور شد و سپس جای خود را در حلقه سیاستمداران باز کرد.

افکار عمومی روسیه اما در دهه ۹۰ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری با او آشنا شد. جونا در دهه ۹۰ میلادی، مرکزی با عنوان "آکادمی دانش جایگزین" تأسیس کرد و اغلب میهمان برنامه‌های تلویزیونی بود.

او در دورانی که بسیاری در روسیه آن را سال‌های آشفتگی می‌خواندند به سرعت به شهرت رسید اما پس از سانحه مرگباری برای پسرش در سال ۲۰۰۱ میلادی از انظار عمومی فاصله گرفت.

کد خبر 297632

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها