همشهری آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی گفت: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تمام بانک‌ها می توانند با توجه به منابع مالی خود بدون پس انداز تا سقف ۶۰ میلیون تومان به متقاضیان خرید خانه تسهیلات پرداخت کنند.

ولی االله سیف

به گزارش ایرنا، ولی االله سیف در حاشیه مراسم رونمایی از حساب صندوق پس انداز خانه اولی‌ها در گفت و گو با خبرنگاران افزود: البته این زمانی عملی است که حساب بانک‌ها در نزد بانک مرکزی به حد قرمز نرسیده باشد.

وی تصریح کرد: هم اکنون برخی از بانک‌ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی در پایان سال گذشته قرمز شد، نمی‌توانند وام پروسه پرداخت تسهیلات شوند اما به تدریج با تجهیز منابع وارد این پروسه خواهند شد، ضمن اینکه برخی از بانک‌ها پرداخت وام را در این بخش آغاز کرده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی یادآورشد: برای خانه‌دار شدن مردم مدل‌های متنوعی به تدریج وارد نظام بانکی می‌شود و لیزینگ مسکن نیز که هدف جامعه خاصی را تامین می‌کند به تدریج وارد نظام بانکی خواهد شد.

سیف با بیان اینکه بانک مسکن به تدریج با ابتکاراتی که در بخش پرداخت تسهیلات انجام گرفته برای اقشار مختلف تامین مالی می‌کند، گفت: دولت با استفاده از تجربیات بین‌المللی بهترین شیوه‌ها را برای اجرا انتخاب می‌کند و این سیاست‌ها با همراهی وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و بانک مسکن به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به وضعیت بانک مسکن یادآور شد: شرایط نامناسب گذشته سبب شد از ظرفیت‌های بانک مسکن نا‌بجا استفاده شود و با اقدامات جدیدی که توسط بانک مسکن آغاز شده این بانک به وظیفه اصلی خود برگشته تا با ارایه ایده‌های جدید در حوزه ساخت و ساز و خرید مسکن با اخذ مجوزهای قانونی بتواند به وظایف قانونی خود عمل کند.

سیف افزود: برای استفاده از تسهیلات مسکن عوامل زیادی دخیل هستند، در دسترس بودن تسهیلات برای مردم و قشرهای هدف، نحوه بازپرداخت این تسهیلات و تامین منابع بانکی از مواردی است که برای افزایش وام مسکن باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هرگونه محصول جدید برای دریافت تسهیلات بانکی باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد، گفت: بانک مرکزی هرگونه پیشنهادی را در این بخش مورد بررسی قرار می‌دهد تا دستاوردهای اقتصادی دولت در زمینه کنترل تورم تحت تاثیر قرار نگیرد.

سیف در پایان خصوص لیزینگ مسکن نیز اظهارداشت: تمامی ایده‌ها و مدل‌ها بر روی میز است و به تدریج اجرایی می‌شود، لیزینگ مسکن را نیز به تدریج به نظام بانکی معرفی می کنیم تا تحرک بیشتری در بخش مسکن ایجاد شود.

کد خبر 297620

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha