همشهری‌آنلاین: مطالعه و بررسی نگاتیوهای شیشه‌ای مخزن اسناد کاخ گلستان، با هدف ارائه راهکارهای حفاظت پیشگیرانه مختص اینگونه آثار توسط پژوهشگران پژوهشکده حفاظت ومرمت آثار تاریخی، فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

نگاتیو‌های شیشه‌ای مخزن اسناد کاخ گلستان زیر ذره بین پژوهشگران

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سحر نوحی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی با اعلام این خبر گفت: اسناد تصویری یکی از ارزشمندترین میراث فرهنگی هر ملت و قومی است که عکس در این میان، از مهمترین آنها در زمینه بازیابی و دستیابی به تصویری از فرهنگ و تمدن گذشته به شمار می رود.

او افزود: علاوه بر این شناخت مواد و فناوری های بکار گرفته شده برای تولید این دسته از آثار، نه تنها از منظر تاریخی، بلکه به لحاظ حفاظتی به منظور بکارگیری مناسب ترین روش دارای اهمیت است.

این پژوهشگر هدف از این تحقیق را معرفی و شناسایی انواع نگاتیوهای شیشه ای موجود در مخزن اسناد کاخ گلستان از طریق شناسایی مواد، روش های بکار رفته برای تولید آنها و بررسی انواع آسیب های شاخص در این آثار اعلام کرد.

نوحی در گفت و گو با خبرنگار سایت پژوهشگاه (richt.ir) خاطر نشان ساخت که چالش های مربوط به بکارگیری روش های شناسایی مواد، از دیگر اهداف این تحقیق است.

به گفته این کارشناس پژوهش حاضر،باروش توصیفی تحلیلی، باتکیه براسنادپایگاه های آرشیوی و همچنین مطالعات آزمایشگاهی و دستگاهی مرتبط با موضوع انجام گرفته است.

نوحی اظها رداشت: اگرچه درنگاه اول تمامی نگاتیوهای صفحه شیشه‌ای ممکن است مشابه به نظربرسند، اماتفاوت‌های مهمی که درترکیب آنهاوجوددارد، تعیین‌کننده پیش‌بینی روندتخریب، روش پیشنهادی برای حفاظت، جابجاکردن وپاکسازی اولیه آنهااست.
به گفته این کارشناس و بر اساس مطالعات انجام شده نگاتیوهای شیشه ای بطور کلی به 3گروه آلبومینی، کلودیونی و ژلاتینی تقسیم بندی می شوند.
وی افزود: روش هایی مانند بررسی ضخامت شیشه، رنگ تصویر، میزان یکنواختی امولسیون بر روی تکیه گاه شیشه ای و .... به عنوان روش های بازشناسی سریع و همچنین تکنیک های FTIR و GC، به عنوان مناسب ترین روش علمی برای بررسی این دسته از آثار شناخته شدند.

نوحی خاطر نشان ساخت که در این بررسی انواع آسیب های بیولوژیک، فیزیکی و شیمیایی قابل مشاهده بود.

او در پایان اعلام کرد که بر اساس مشاهدات و مطالعات انجام شده در این پژوهش، بهترین روش حفاظتی برای نگهداری این آثار پیشنهاد می شود.

گفتنی است این طرح مطالعاتی توسط سحرنوحی،فتح اله نیازی،سمیه کاظمی و پرستو عرفان منش انجام شده است.

کد خبر 294596

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی