همشهری آنلاین: رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: یک هزار و ۵۰۰ فلامینگو در تالاب‌های شمال استان به ویژه ماکو فرود آمدند.

فرود ۱۵۰۰ فلامینگو در تالاب‌های شمال آذربایجان غربی

به گزارش ايرنا، امید یوسفی روز چهارشنبه گفت: تالاب‌های آق گل و قره بولاغ از مهم‌ترین مناطقی هستند که این فلامینگوها در آن‌ها فرود آمده‌اند.

وی اظهار کرد: در پی بارش‌های اخیر و ذوب شدن برف، آب تالاب‌های آق گل و قره بولاغ که دو تالاب فصلی هستند، افزایش چشمگیری داشتند که همین موضوع موجب حضور پرندگان در این ناحیه شده است.

یوسفی گفت: آب این تالاب‌ها شور هستند و گونه شاخص در حال زیست در این دو تالاب آرتمیاست که منبع غذایی بسیار خوبی برای پرندگان است.

وی اظهار کرد: این تالاب‌ها پرنده‌پذیر بوده و پرندگانی همچون فلامینگو، آنقوت، چنگر، انواع مرغابی‌ها، حواصیل، کشیم‌ها، آبچلیک‌ها، غاز سانان و سنقر تالابی در فصول سرد و گرم سال در این تالاب زمستان و تابستان‌گذرانی می‌کنند.

یوسفی ادامه داد: جمعیت زیادی از فلامینگوها هم اکنون در حواشی سد ارس فرود آمده‌اند که با توجه به بارندگی‌ها و ناپایداری هوا تعدادی از این پرندگان از این منطقه به تالاب‌های ماکو سفر کرده‌اند.

وی اظهار کرد: در صورت شرجی‌تر شدن هوای استان فلامینگوها به عرض‌های شمالی و حتی تالاب‌های کشور جمهوری آذربایجان مهاجرت می‌کنند.

فلامینگو 130 سانتی‌متر طول دارد که با پاهای بلند و گردن دراز در رنگ‌های صورتی و سفید با منقار به پایین برگشته از سایر پرندگان آب چر متمایز است.

فلامینگو به هنگام پرواز پاها و گردن را کشیده و در امتداد بدن قرار می‌دهد و سر را اندکی پایین نگه می‌دارد، این پرنده در مناطق ساحلی و دریاچه‌های شور و کم‌عمق زندگی می‌کند و لانه خود را به شکل توده کاسه‌ای از گل ساخته و در همان جا تولید مثل می‌کند.

تالاب آق گل در شمال شرق ماکو و در جنب روستای آق‌گل واقع شده، وسعت این تالاب 475 هکتار است و تالاب قره بو لاغ نیز در جنب تالاب آق گل واقع شده و در فصول پر باران وسعتی افزون بر سه هزار هکتار است.

به دلیل وجود آرتمیا و غذای مناسب هر ساله فلامینگوها و دیگر پرندگان آبزی این تالاب‌ها را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.

کد خبر 294514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =