همشهری آنلاین: اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بیمه خبرنگاران و برخی سوالات پیش آمده، اطلاعیه صادر کرد.

به گزارش همشهري آنلاين، اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بیمه خبرنگاران و برخی سوالات پیش آمده، اطلاعیه مهمی صادر کرد که در این اطلاعیه آمده است:

«فعالان حرفه ای و استادان ارتباطات بر این نکته تأکید دارند که بیمه مستقیم خبرنگاران توسط دولت با اشکالات زیر مواجه است:

اولاً، با استقلال حرفه‌ای روزنامه نگاران مغایر است و سبب می‌شود آزادی آنان در نقد دولت تحت الشعاع نیازشان قرار گیرد و طبعاً از دولت انتظار می رود به این مهم، توجه کند.

ثانیاً، مانع تثبیت حرفه‌ای روزنامه نگاران و شکل گیری مؤسسات مطبوعاتی است زیرا حضور پایدار روزنامه نگاران در تحریریه ها شکل دهنده هویت هر رسانه است.

ثالثاً، با قانون مغایرت آشکار دارد زیرا ماده 46 قانون مطبوعات به وظایف مدیران رسانه‌ها در این خصوص تأکید دارد.

این سه دلیل اصلی و همچنین وجود عدد قابل توجهی از بیمه شدگان دولتی به نام خبرنگار که مشاغلی غیر از خبرنگاری داشته اند و بعضاً کارمند یا دارای شغل آزاد بوده اند، سبب شد سیاست «بیمه از طریق رسانه‌ها» دنبال و اجرایی شود اما از آنجا که تحمیل این هزینه به رسانه‌ها منطقی نبود در راستای سیاست‌های تشویقی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازپرداخت مبالغ هزینه شده برای بیمه خبرنگاران در دستور کار قرار گرفت و تا کنون در دولت یازدهم در 3 نوبت (شش ماهه دوم 92 ، شش ماهه اول 93 و پاییز 93) اقدام، واریز و اطلاع رسانی شد و برای زمستان 93 نیز به رسانه‌ها اعلام شده است که فیش واریزی بیمه برای ماه بهمن را به این اداره کل ارسال کنند تا سه برابر آن (بابت فصل زمستان) به حساب آنان واریز شود.

خوشبختانه با مسئولیت شناسی قاطبه مدیران رسانه‌های مکتوب و الکترونیک، عمده روزنامه نگارانی که در رسانه‌ها مشغول به کار هستند توسط رسانه متبوع خود بیمه شده اند و از این سیاست تشویقی نیز بهره مند شده اند.

البته یکی از شروط بازپرداخت مبالغ واریزی رسانه‌ها به حساب سازمان تأمین اجتماعی این است که هیچ یک از روزنامه نگاران تمام وقت آن رسانه در خصوص بیمه نشدن، به این اداره کل شکایت نکنند. بدیهی است در این صورت و با تعاملاتی که با رسانه‌ها وجود دارد حق این عزیزان احقاق خواهد شد. ضمن اینکه یکی از دلایل شفافیت در اطلاع رسانی مبالغ پرداختی به رسانه ها و به تفکیک نام رسانه، تعداد افراد بیمه شده و مبلغ پرداختی، توجه به همین نکته است.

همچنین مطابق بسته حمایتی سال 94 این اداره کل چنانچه روزنامه ها، هفته نامه ها، خبرگزاری ها و پایگاه‌های خبری، فاقد فهرست بیمه‌ای باشند از هر گونه یارانه محروم خواهند شد.» (جزئیات بسته حمایتی سال 94 و همچنین تسهیلات ویژه در خصوص یارانه بیمه رسانه ها به زودی منتشر خواهد شد.)

در بخش دیگری از این اطلاعیه می‌خوانیم:

«در خصوص سایر خبرنگاران و بیمه تکمیلی روزنامه نگاران نیز نکات زیر قابل توجه است:

1) روزنامه نگارانی که از کمیته تخصصی «صدور کارت حرفه ای روزنامه نگاری» موفق به دریافت کارت خبرگاری شوند، چنانچه به صورت آزاد، مشغول به فعالیت باشند و بیمه آنان از طریق رسانه ای پرداخت نشود در صورت تمایل می‌توانند از تسهیلات بیمه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده کنند (دستورالعمل، شاخص ها، امتیازات، نوع ارزیابی، ترکیب کمیته تخصصی و فهرست دارندگان این کارت در سایت معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی قابل مشاهده است).

2) خبرنگارانی که به صورت غیرحرفه ای (آماتور) یا پاره وقت با رسانه‌های مختلف همکاری می کنند می‌توانند با نام نویسی در صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، درخواست بیمه کنند. بعد از بررسی و کارشناسی این درخواست ها توسط اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و احراز مستنداتی که فعالیت او را تأیید کند (نظیر معرفی نامه با امضای مدیرمسئول، استعلام از حوزه های خبری، ارزیابی کمیت و کیفیت آثار و ...) بیمه آنان به نام «بیمه روزنامه نگاران غیرحرفه ای» از طریق صندوق یاد شده برقرار خواهد شد.

3) در جهت افزایش پوشش بیمه‌ای فعالان مطبوعاتی، بیمه تکمیلی کلیه روزنامه نگارانی که بیمه پایه آنان توسط رسانه‌هایشان انجام می گیرد توسط این وزارتخانه (صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران) صورت می گیرد و یا مبالغ واریزی رسانه‌ها بابت بیمه تکمیلی همکاران خود، به آنها عودت می شود.»

کد خبر 293567

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha