همشهری آنلاین: معاون بهداشت با اشاره به این که خوردن مواد قندی روزانه فقط به میزان ۶ قاشق مرباخوری مجاز است، بدترین نوع روغن را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اکبر سیاری در مراسم افتتاح «پایگاه تغذیه سالم» در یکی از مدارس دخترانه در شهرری، به دانش‌آموزان توصیه کرد: ارتباط با خدا داشته باشید، خوب درس بخوانید و حداکثر بهره را از بهترین شرایط زندگی خود ببرید.

سیاری همچنین به دانش آموزان گفت: وقت غذا خوردن، قبل از سیر شدن دست از غذا خوردن بکشید و از سلامت خود که به دو عامل تغذیه و تحرک بستگی دارد، صیانت کنید.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه تغذیه دو وجه دارد، گفت: وجه اول تغذیه، "ایمن بودن" غذاست که غذا باید عاری از میکروب، قارچ، انگل و مواد شیمیایی باشد.

وی وجه دیگر غذا را سالم بودن آن عنوان کرد و گفت: در این خصوص مصرف میوه و سبزیجات را به صورت مناسب توصیه می‌کنیم.

سیاری در خصوص مصرف قند نیز اظهار داشت: خوردن مواد قندی روزانه فقط به میزان 6 قاشق مرباخوری مجاز است.

معاون بهداشت با بیان اینکه قند در محصولاتی مانند شکلات، نوشابه و آب میوه وجود دارد، گفت: مصرف این گونه مواد باید محدود شود.

سیاری با اشاره به اینکه یک حبه قند 14 کیلوکالری دارد، تصریح کرد: باید مصرف قند را بسیار محدود کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه به مصرف روغن اشاره کرد و گفت: چربی روغن نباید اشباع باشد.

سیاری گفت: روغن‌های حیوانی چربی اشباع بالایی دارند و همچنین روغن‌های مایعی که به صورت جامد (هیدروژنه) در می‌آیند باعث ایجاد اسید چرب ترانس می شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت روغن‌های مایعی که جامد می‌شوند را بدترین نوع روغن عنوان کرد و گفت: این نوع روغن در قنادی‌ها و رستوران‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و دارای اسید چرب ترانس هستند و باید از مصرف آن پرهیز کنیم.

سیاری در ادامه تاکید کرد: مصرف زیاد شیرینی نیز برای بدن مناسب نیست، گفت: میزان چربی و قند شیرینی بالاست و همچنین مصرف شیرینی موجب آسیب رساندن به دندان‌ها می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه به دانش آموزان توصیه کرد: ورزش کردن باید جزیی از فرهنگ شما باشد و سعی کنید روزانه یک ساعت تحرک و فعالیت بدنی منظم داشته باشید. ورزش باید به گونه ای انجام شود که ضربان قلب تند شود و باعث عرق کردن شود.

کد خبر 293188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی