همشهری آنلاین: رییس جمهوری ایران پس از تبادل نظر با همتای چینی گفت که در این دیدار چگونگی رسیدن به راهبرد مشترک در روابط دو کشور، مقابله با افراط گرایی و تروریسم، موضوع یمن، نحوه کمک پکن در ادامه مذاکرات گروه ۱+۵ و گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

روحانی

به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز پنجشنبه پس از دیدار با شی جین پینگ همتای چینی خود در جاکارتا پایتخت اندونزی به خبرنگاران، گفت که در این دیدار مفصل با رییس جمهوری چین مناسبات دوجانبه و توسعه روابط اقتصادی مورد تبادل نظر قرار گرفته است.

دکتر روحانی تصریح کرد که در مذاکره با همتای چینی چگونگی رسیدن به راهبرد مشترک در روابط دو کشور و مسائل فرهنگی و منطقه ای از جمله مساله یمن مورد بحث قرار گرفت.

وی در ادامه به دیدار صبح امروز با جوکو ویدودو رییس جمهوری اندونزی اشاره کرد و گفت: اندونزی کشوری بسیار مهم بوده و روابط تهران با جاکارتا نیز بسیار دیرینه است.

روحانی گفت که در این دیدار نیز در باره نحوه توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی و مبارزه با افراطی گری و تروریسم بحث شده است.

وی اعلام کرد که با همتای اندونزیایی خود در خصوص گشایش در روابط به توافق رسیده است.

رییس جمهوری همچنین به دیدار و مذاکره صبح امروز خود با رانگ تان سانگ همتای ویتنامی اشاره کرد و گفت که توسعه مناسبات دوجانبه از محورهای مورد بحث در این دیدار بود.

وی گفت که همکاری های ایران و ویتنام در سازمان های بین المللی و توسعه همکاری سازمان اکو و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به آ.سه.آن در این نشست مورد تاکید قرار گرفت.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی که عصرامروز منتشر می شود، گفت که هیات های کشورهای شرکت کننده در باره این بیانیه بحث کرده اند و نظرات ایران نیز در آن لحاظ شده است.

وی گفت که بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی بیانیه ای متعادل و مناسب خواهد بود.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص پیگیری طرح رویکرد همه جانبه برای ریشه کنی تروریسم که دکتر روحانی روز گذشته به سران کنفرانس آسیا - آفریقا پیشنهاد کرد، گفت که این طرح دنبال می شود.

وی گفت این طرح را با هدف مبارزه با تروریسم و خشونت که امروز در منطقه و جهان بسیار اهمیت دارد از طریق کشورها و سازمان های مختلف دنبال می کنیم.

دکتر روحانی روز گذشته با ارائه طرح رویکردی همه جانبه برای ریشه کنی تروریسم، گفت: مفهوم بنیادین در مبارزه با تروریسم، گرامی داشتن حیات انسان است. ما باید به نقطه ای برسیم که برای آرامش جهانی و ایمنی خاطر، جان افراد از هر دین و مذهب و یا هر قوم و نژاد، در دیدگاه همگان، یکسان و برابر باشد.

رییس جمهوری امروز در ادامه برنامه های خود در نشست پایانی اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی شرکت کرده و با علمای مسلمان و نخبگان کشور اندونزی دیدار می کند.

دکتر روحانی و هیات همراه امشب جاکارتا را به مقصد تهران ترک می کنند.

کد خبر 293060

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha