چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: سویر، روبات یک‌دست،‌ می‌تواند بدون خستگی، نیاز به استراحت و یا نیاز به اضافه حقوق، کارهای زیادی از قبیل سرهم‌کردن قطعات در کارخانه‌ها را انجام دهد.

براساس گزارش CNN، با اين‌همه كاري كه اين روبات يك‌دست از پس انجام آن بر نمي‌آيد، درك مذاكرات انسان‌ها برسر توانايي‌هاي اين روبات براي متحول‌سازي صنعت توليد و جامعه‌است.

روبات

روبات‌هايي مانند سوير خبر از آغاز دوراني جديد از بيكاري جهاني، و يا نجات انسان از مشاغلي كه انجام آنها برايش خطرساز يا ناخوشايند است مي‌دهد،‌البته به اين بستگي دارد كه با چه كسي درباره اين روبات‌ها صحبت كنيد.

مسئوليت‌هاي زيادي براي اين روبات يك متري يك دست كه نمايشگري لمسي جاي صورت او را پر كرده‌است،‌وجود دارد. اين روبات كمتر از يك ماه سن دارد، به واسطه بازوي قابل انعطافي كه توانايي انجام كارهايي بسيار ظريف و حساس را دارد،‌كارهايي كه تا پيش از اين انجام آنها توسط يك ماشين غيرممكن به نظر مي‌آمد، به شهرت زيادي دست يافته‌است.

  • ماشين ماشين‌ساز

انتظار ديدن اين روبات را در كنار انسان‌هاي كارگر در كارخانه‌ها داشته‌باشيد،‌درحالي كه مشغول سرهم‌بندي تخته‌هاي مداري تجهيزات الكترونيك هستند. به گفته رادني بروكز سازنده اين روبات و همچنين سازنده روبات‌هاي خنثي‌كننده بمب پك‌بوتز كه از آنها در جنگ عراق استفاده شد،‌ تمركز اصلي بر صنعت الكترونيك به ويژه در آسيا است. بررسي 150 كارخانه و كارهايي كه در اين كارخانه‌ها انجام مي‌شوند نشان داد بسياري از كارهاي كارخانه‌اي را مي‌توان تنها با يك دست انجام داد،‌از اين رو سوير تنها با يك دست ساخته‌شد.

اين روبات 29 هزار دلاري درحقيقت برادر كوچكتر روباتي به نام بكستر است، روباتي بزرگتر با دو دست كه در سال 2012 ارائه شد و مخصوص انجام كارهاي سنگين‌تر طراحي شده‌است. هردو روبات از چشماني متحرك برخوردارند كه مانند انسان، به سمتي نگاه مي‌كند كه درحال حركت در آن است. نام اين دو روبات برگرفته از نام مشاغلي است كه درحال فراموش شدن هستند، سوير به معني مردي كه اره مي‌كند و بكستر به معني زني كه آشپزي مي‌كند.

  • ظهور روبات‌ها

با اين‌همه مهارت بيش از حد سوير مي‌تواند جامعه را يك قدم به آنچه مارتين فورد،‌كارآفرين سيليكون‌ولي به عنوان بازي پاياني توليد انساني كارخانه‌ها توصيف كرده‌است، نزديك‌تر سازد. به گفته وي روبات‌ها درحال ورود به قلمروي هستند كه در آن با انسان‌ها برسر كارهاي مبتني بر هماهنگي دست و چشم رقابت خواهند‌كرد،‌ كارهايي كه تا به امروز تنها انسان از پس انجام آنها برآمده‌است. شواهد نشان مي‌دهند براي افرادي كه پس از آغاز اين دوران بيكار خواهند‌شد، كار به اندازه كافي نخواهد‌بود، شايد براي مهندسان و متخصصان كارهايي موجود باشد،‌ اما نيروهاي كارگر ساده را روبات‌هايي مانند سوير بيكار خواهند‌كرد.

پيشرفته‌تر شدن روبات‌ها تنها كارگران كارخانه‌ها را تهديد نمي‌كند،‌ بلكه كارمندان و خدماتي‌ها را نيز با خطر بيكاري مواجه مي‌كند كه به گفته فورد مسئله‌اي بسيار بزرگ در حد تغييرات جوي است كه جامعه مدرن را تهديد مي‌كند.

کد خبر 291597

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فناوری‌

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha