همشهری آنلاین: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای حل بحران انرژی در آینده، خودروهای شیمیایی با سوخت دوستدار طبیعت عرضه کردند.

ساخت خودرو با سوخت پاک

به گزارش ایرنا، جابر نصراله گاوگانی، مجری طرح تولید خودرو با سوخت پاک گفت: از آنجا که منابع سوخت‌های فسیلی رو به پایان است از همین رو در دنیا مطالعاتی برای تولید سوخت‌های جایگزین هیبریدی و سلول‌های خورشیدی آغاز شده است.

گاوگانی به مطالعات انجام شده در این زمینه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد و افزود: این مطالعات در زمینه ساخت ماشین کمیکار با استفاده از سوخت‌های سبز اجرایی شد.

وی ماشین‌های کمیکار را ماشین‌های شیمیایی توصیف کرد و ادامه داد: در این سیستم از یک واکنش ساده تجزیه آب اکسیژنه به عنوان نیروی پیشران استفاده شده است.

مجری طرح تولید خودرو با سوخت پاک، سوخت ابتکاری این نوع ماشین را آب اکسیژنه و پتاسیم پرمنگنات دانست و یادآور شد: این خودرو به گونه‌ای طراحی شده که پس از طی مسافت 30 متر متوقف می‌شود.

وی با بیان اینکه شاسی این خودرو از پریفرم‌هایی از جنس PET است، خاطرنشان کرد: پلیمر انتخاب شده به دلیل قیمت مناسب و وزن کم و مقاومت بالا انتخاب شده است.

به گفته وی، مخزن خودرو طراحی شده قابلیت تحمل 70 بار فشار را دارد و با تنظیم دمای واکنش و فشار خروجی ماشین بعد از طی مسافت مربوطه متوقف می‌شود.

این پژوهشگر تاکید کرد: از دانش فنی به دست آمده از این پروژه تحقیقاتی می‌توان در صنایع خودرو سازی پیشرفته در آینده نزدیک استفاده کرد.

کد خبر 291139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

دیدگاه خوانندگان