همشهری آنلاین: خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از دو فرد مطلع از روند مذاکرات گزارش داد که وانگ یی وزیر امور خارجه چین که یکشنبه ۹ فروردین وارد لوزان شده، پیشنهاد جدیدی برای لغو تحریم‌های ایران ارائه خواهد کرد.

وزاری خارجه ایران و چین

ايرنا با مخابره اين خبر افزود: این خبرگزاری نامی از افراد مطلع نبرد و اطلاعاتی در باره پیشنهاد وزیر خارجه چین منتشر نکرد.

بلومبرگ همچنین به نقل از پنج دیپلمات آمریکایی و اروپایی گزارش داد موضوع تحریم‌های ایران مهمترین مانع در رسیدن به توافق هسته‌ای با تهران است.

دیپلمات‌های غربی که خواستند نامشان فاش نشود، افزوده‌اند: شش کشور در حال مذاکره با ایران پیشنهاد لغو تدریجی تحریم‌های ضد ایران را طی پنج یا شش سال داده‌اند. بر اساس پیشنهاد آنها تهران باید دست کم تا 10 سال آینده بعضی از تحریم‌ها را تحمل کند.

ایران اصرار دارد که همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و تحریم‌های یکجانبه کشورها یکباره و بعد از دست یافتن به توافق هسته‌ای باید لغو شود.

مذاکره کنندگان ایرانی از چهارشنبه پنجم فروردین در لوزان سوئیس به سر می‌برند. انتظار می‌رود این دور از گفت‌و‌گوها که به لوزان 2 معروف شده است طی هفته جاری به پایان برسد.

 وزیر امور خارجه ایران و همتای آمریکایی او چند دور مذاکره فشرده را با هدف رسیدن به توافق از صبح پنجشنبه (6 فروردین) پشت سر گذاشته‌اند.

کد خبر 290758

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha