همشهری آنلاین: برنامه تخصصی«فرمول ۴»، ۱۵ مستند برتر با موضوعات فرهنگی، هنری، علمی، حیات وحش، زیست محیطی و... را از ۲۹ اسفند تا ۱۴ فروردین روی آنتن می‌برد.

فرمول ۴

به گزارش مهر؛ برنامه «فرمول چهار» با پخش فيلم‌هاي مستند نظیر «خطر در کمین خفاشها، راز آگاتاکریستی، میگوی نینجا، سفر به اروپا، بال‌های خورشیدی، علفزارهای وسیع، بادهای فضایی، معمای بزرگ مرگ توت آنخ آمون، تجارت حیوانات، شصت سال با آتنبرو، نیوتن آخرین افسونگر، معبد عصرحجری ارکنی و وحشی و خطرناک» هر شب ساعت ۲۲ مجموعه‌ای از جدیدترین تصاویری را که حاوی اطلاعات علمی، سیاسی، تاریخی، زیست محیطی و... است در معرض دید علاقمندان قرار می‌دهد. این برنامه همچنین تکنیک‌های ساخت مستند را نیز آموزش می‌دهد.

مستند علمی‌ و حیات وحش «خطر در کمین خفاش‌ها» که ۲۹ اسفند پخش می‌شود، چگونگی انقراض خفاش‌ها در چند کشور به تصویر کشیده می‌شود. دانشمندان می‌کوشند با غلبه بر راز بیماری خفاشها، مانع انقراضشان شوند.

«راز آگاتاکریستی» مروری بر زندگی آگاتاکریستی نویسنده شهیر کتاب‌های پلیسی و خالق شخصیت هرکول پوآرو دارد. در این فیلم مستند دیوید سوشه بازیگر نقش هرکول پوآرو در رابطه با شناخت کریستی، جستجوی وسیعی را آغاز می‌کند تا به رازهای زندگی او دست یابد. راز آگاتاکریستی در روز اول نوروز پخش می‌شود.

مستندهای برنامه فرمول چهار شبکه چهار

سومین مستند فرمول چهار که دوم فروردین روی آنتن می‌رود، «میگوی نینجا» است. «میگوی نینجا» سخت پوست کوچکی است که از اسلحه مرگباری برخوردار است. این فیلم می‌کوشد از این اسلحه و نحوه کارکردش پرده بردارد. اسلحه‌ای که از نظر دقت، سرعت و قدرت با عملکرد یک رزمنده نینجا مقایسه می‌شود.

«سفر به اروپا» سوم فروردین روی آنتن می‌رود. اروپا یکی از سیارات کره جرجیس است. سیاره‌ای که در آن اقیانوس منجمد ردیابی شده و احتمال می‌رود آنجا بخاطر وجود آب امکان حیات در آن مطرح شود. فیلم کوششی بر پژوهش در این زمینه است.

مخاطبان علاقمند به مستند‌های فرمول چهار، می‌توانند مستند «بال‌های خورشیدی» را چهارم فروردین به تماشا بنشینند. در این مستند تماشایی کوشش دو برادر در ارتباط با ساخت هواپیمایی که تنها با استفاده از انرژی خورشیدی قادر باشد شب‌ها نیز به پرواز خود ادامه دهد تصویر می‌شود.

اما «علفزارهای وسیع» که پنجم فروردین تماشایی می‌شود، موقعیت عشایری را که از طریق دامپروری ابرار معاش می‌کنند تصویر می‌کند. این مستند چند کشور جهان مثل مغولستان، آفریقا، چین، آرژانتین و... را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

مستندهای برنامه فرمول چهار شبکه چهار

ششم فروردین مستند «بادهای فضایی» با هدف مطالعه طوفان‌ها و بادهای کرات دیگر پخش می‌شود.

مستند «معمای بزرگ مرگ توت آنخ آمون» هفتم فروردین روی آنتن می‌رود. همواره زندگی، بدعت‌ها و نوع مرگ دسته جمعی توت آنخ آمون، هجدهمین فرعون مصر در ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌زیسته نقل محافل است. این فیلم می‌کوشد از شخصیت وی، نوع رفتار و زمینه‌های یکتا پرستی او که مذهب رسمی‌مصر را از آتونیسم به آمونیسم تغییر داد، پرده بردارد.

«تجارت حیوانات» مستندی برای به تصویر کشیدن تجارت پوست ببر است. این مستند در هشتم فروردین از نظر اجتمایی نگاه تحلیلی به این نوع تجارت دارد. در مستند تجارت حیوانات یک دلال پوست ببر در برابر یک شکارچی فقیر که از روی ناچاری به این کار می‌پردازد قرار می‌گیرد و موقعیت آنها تبیین می‌شود.

در نوروز ۹۴ مستندی سه قسمتی با عنوان «شصت سال با آتنبرو» از روز ۹ تا ۱۱ فروردین پخش می‌شود. دیوید آتنبرو مستندساز و زیست شناس انگلیسی ۶۱ سال است در زمینه ساخت فیلم‌های مستند راز بقا و طبیعت فعال است. این مستند در سه قسمت می‌کوشد مهم‌ترین دستاوردهای شصت سال تجربه آتنبرو را بررسی کند.

«نیوتن آخرین افسونگر» عنوان مستندی است که ۱۲ فروردین در روز جمهوری اسلامی‌ایران به مخاطبان عرضه می‌شود. فیلمی‌ شخصیت نگار درباره اسحاق نیوتن. این مستند می‌کوشد به جزئیات اخلاقی نیوتن، زندگی و کشفیات علمی‌او بپردازد و زمینه شکل گیری هر یک تشریح کند.

اما در روز طبیعت مستنی با عنوان «معبد عصرحجری ارکنی» پخش خواهد شد. در کشور انگلستان بنای دیگری از دوره نوسنگی کشف می‌شود. فیلم به ظهور و سقوط این معبد می‌پردازد و زمینه‌های اجتمایی آن را بررسی می‌کند. این معبد پس از بنای استون هنچ، دومین بنا از دوره نوسنگی به شمار می‌رود.

«وحشی و خطرناک» عنوان مستندی است که در ۱۴ فروردین روی آنتن می‌رود. انسانها همواره در معرض خطر حیوانات درنده قرار دارند. فیلم با تکیه بر خلق و نمایش موقعیت‌های مهیج حمله حیواناتی چون: خرس، مار و کروکدیل، این موضوع را مورد برسی و بازنمایی قرار می‌دهد.

کد خبر 290228

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha