جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۳
۰ نفر

زهرا کریمی: سیزده‌ به در که از راه می‌رسد، خانواده‌های ایرانی به اتفاق هم به بوستان‌ها و جنگل‌ها و تفریحگاه‌های مختلف می‌روند تا در روز طبیعت از بودن در کنار درختان و گل‌ها لذت ببرند.

کاهو

يكي از عادات خوب خانواده‌هاي ايراني در اين روز مصرف كاهو و سكنجبين است كه از قديم‌الايام با شروع فصل گرم سال بر استفاده از آن تأكيد و سفارش شده و تجربه‌هاي طب سنتي نشان داده است كه مصرف سكنجبين در فصل بهار خواص درماني دارد و از بروز برخي بيماري‌ها جلوگيري مي‌كند.

  • چرا مصرف كاهو و سكنجبين در فصل بهار به يك برنامه ثابت تبديل شده است؟

سكنجبين يا در واقع سركه و انگبين، مخلوطي است از سركه و عسل كه به ميزان و مقدار معين با هم مخلوط مي‌كنند و شربتي خوش‌گوار و معطر و فرح بخش به‌وجود مي‌آورند.

  • با خواص سكنجبين آشنا شويد

سكنجبين باعث دفع رطوبت زايد از معده و روده‌ها مي‌شود و نقش مهمي در تقويت دستگاه گوارش دارد.
در تهيه اين شربت از سركه استفاده مي‌شود و سركه قابليت نفوذ بالايي دارد؛ به مفاصل هم نفوذ كرده و مواد و رطوبت مفاصل را از بين مي‌برد، همچنين باعث تحليل رطوبت بد بدن مي‌شود.

اين شربت براي حفظ سلامت افراد گرم مزاج بسيار مفيد بوده و باعث ايجاد سردي در كبد‌هاي گرم مي‌شود.خاصيت مهم سكنجبين رفع عطش است و مصرف آن در روزهاي گرم از تشنگي مفرط جلوگيري مي‌كند. اين شربت گرفتگي عروق را رفع و معده را تقويت كرده و از صفراي رقيق پاك مي‌كند.

  • سكنجبين خانگي بسازيد

براي تهيه سكنجبين، اين مواد را لازم داريد: سركه2 ليوان، عسل 5 ليوان، آب 4 ليوان ولي مقدار آن به غلظت مورد نظر شما بستگي دارد.ابتدا سركه و عسل و آب را مخلوط كرده بجوشانيد و كف آن را بگيريد تا به يك‌چهارم برسد و به قوام برسد، ‌البته عده‌اي معتقدند آنقدر بايد بجوشد تا يك پنجم مخلوط باقي بماند. هر زمان به غلظت مورد نظر رسيد سكنجبين شما آماده است و مي‌توانيد پس از خنك شدن، آن را به‌صورت شربت و يا با كاهو ميل كنيد. در تهيه سكنجبين مي‌توان از عرق نعناع يا از خود نعناع هم استفاده كرد تا از عطر و خواص آن بهره‌مند شد.

  • مصرف كاهو با سكنجبين باعث افزايش اشتها مي‌شود.

اگر آب پخته كاسني را با سكنجبين ميل كنيد بهترين داروي تب‌هاي طولاني و مداوم است.

يك نكته مهم
مصرف سكنجبين براي افرادي كه سرفه مي‌كنند مناسب نيست و سرفه آنها را تشديد مي‌كند.

 

  • كارشناس: لعيا باختري؛ متخصص طب سنتي

 

کد خبر 290122

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha