مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۸۶ - ۱۲:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: تازه‌ترین کتاب یوسف علیخانی را نشر ققنوس به بازار روانه کرد: به دنبال حسن صباح.

به گزارش مهر، پانزدهمین مجلد از مجموعه کتاب‌های "به دنبال ..." با عنوان «به دنبال حسن صباح» به قلم یوسف علیخانی و تصویرسازی ناهید کاظمی در 136 صفحه، شمارگان 2200 نسخه در قطع رقعی، جلد سخت و با بهای 2500 تومان از سوی نشر ققنوس وارد بازار کتاب شد.

حسن صباح ، فردوسی ، کاغذ اخبار ، امیر کبیر و محمد(ص) از جمله کتاب‌های این مجموعه است که از سوی مولفان ایرانی تدوین شده و در قالب مجموعه "به دنبال ..." منتشر می‌شود.

یوسف علیخانی در معرفی این کتاب گفته است: زمانی که نوشتن زندگی حسن صباح، از مجموعه "به دنبال ..." به من پیشنهاد شد، شاید در قدم اول دلیل اصلی این پیشنهاد از سوی ناشر این بود که من یک الموتی هستم و پیش از این نیز کتاب‌‏هایی نیز به همین شیوه برای ناشر دیگری نوشته بودم و دلیل آخر داستان‌نویس بودن من است.

وی آورده است: داستان حسن صباح را اولین بار معلم کلاس دوم راهنمایی مان، "حسن تحریری" برای ما گفت و آن زمان با توجه به اینکه یک الموتی بودم از شنیدن آن احساس غرور به من دست داد و مو به مو این داستان در ذهن من نقش بست.

 علیخانی درباره انگیزه خود از نگارش این اثر گفت: زمانی که پیشنهاد ناشر را برای نوشتن این کتاب قبول کردم با ناشر مطرح کردم که در تالیف این کتاب به سراغ واقعیت خواهم رفت، نه آنچه که در کتاب‌‏های دیگر به صورت آمیزه‌ای از تخیل و واقعیت آمده است.

وی افزود‌‏: من در تالیف این کتاب به مساله سه یار دبستانی؛ "حسن صباح" ، "خواجه نظام الملک" و "عمر خیام" پرداخته و مسائل را با دیدی واقع گرایی - تاریخی دنبال کرده‌ام.

اگر در ابتدای راه راهنمایی‌های "عنایت ‌‏الله مجیدی"، الموت شناس مشهور که رئیس کتابخانه دایره المعارف بزرگ اسلامی نیز هست نبود نمی‌‏توانستم راه درست را برای تالیف این کتاب انتخاب کنم.

وی درباره منابع مورد استفاده خود برای "به دنبال حسن صباح" گفت‌‏: منابع من در این تاریخ، در درجه اول کتاب‌های "زبده التواریخ"، "جوامع التواریخ" و کتاب "سیدنا" منسوب به "حسن صباح" است. البته از کتاب‌هایی که در دوره معاصر به زبان فارسی و عربی درباره "حسن صباح"، اسماعیلیه و نزاریه نوشته شده‌اند نیز غافل نبوده‌‏ام.

کد خبر 29005

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار