همشهری آنلاین: ایرج طهماسب متولد ۱۳۳۸ در شهر تهران است.

ایرج طهماسب

وي فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است و فعالیت هنری را در سینما با بازی در فیلم «آن سوی مه» به کارگردانی منوچهر عسگری نسب آغاز کرد. او همسر مرجان مدرسی (منشی صحنه) است.

ایرج طهماسب کارش را با عروسک گردانی در مجموعه مدرسه موش‌ها در سال 1363 و همچنین بازی در فیلم آن سوی مه ساخته منوچهر عسگری نسب در سال 1364 آغاز کرد. از جوایزش می‌توان به کاندید بهترین فیلمنامه از چهارمین جشن خانه سینما برای فیلم عینک دودی اشاره کرد.

او كارگرداني خود با فيلم كلاه قرمزي و پسرخاله در سال 1373 آغاز كرد و توانست فيلم‌هاي ديگري مانند يكي بود يكي نبود(۱۳۷۹)،دختر شيريني فروش (۱۳۸۰)،كلاه قرمزي و سروناز (۱۳۸۱)،زير درخت هلو (۱۳۸۴) و همچنين كلاه قرمزي و بچه ننه (۱۳۹۰) را با كارگرداني خود روي پرده سينما ببرد.

ايرج طهماسب همچنين در قامت بازيگر در فيلم‌هاي رفيق بد (۱۳۸۶)، زير درخت هلو (۱۳۸۴)، كلاه قرمزي و سروناز (۱۳۸۱)، دختر شيريني فروش (۱۳۸۰)، يكي بود يكي نبود (۱۳۷۹)، عينك دودي (۱۳۷۸)، كلاه قرمزي و پسرخاله (۱۳۷۳)، راز كوكب (۱۳۶۸)، زير بام‌هاي شهر (۱۳۶۸)، روز باشكوه (۱۳۶۷)، جهيزيه اي براي رباب (۱۳۶۶)، صعود (۱۳۶۶)، روزهاي انتظار (۱۳۶۵)، مقاومت (۱۳۶۵) و آن سوي مه (۱۳۶۴) نقش آفريني كرده است.

طهماسب پس از آنكه در دهه  ۱۳۷۰  با برنامه كودك صندوق پست همراه با كلاه قرمزي در تلويزيون حضور يافت و از سال 88 هم نيز با برنامه‌هاي نوروزي مهمان تلويزيون شد.

کد خبر 289870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =