همشهری آنلاین: بنیاد ویکی‌پدیا آژانس امنیت ملی آمریکا را متهم کرده است آنچه که کاربران این دانشنامه مجازی می‌خوانند یا می‌نویسند را کنترل می‌کند.

ویکیپدیا

به گزارش ایسنا، بنیادی که دانشنامه آزاد ویکی‌پدیا را در شبکه جهانی اینترنت راه‌اندازی کرده، تصمیم به طرح دعوای حقوقی علیه آژانس امنیت‌ ملی آمریکا گرفته است. جیمی ویلز، بنیان‌گذار ویکی‌پدیا طی مقاله‌ای در نیویورک تایمز این تصمیم را اعلام کرده است.

به‌ نوشته جیمی ویلز، آژانس امنیت‌ ملی آمریکا از مدت‌ها پیش کاربران ویکی‌پدیا را تحت کنترل قرار داده و آنچه را که آن‌ها در این دائره‌المعارف اینترنتی می‌خوانند یا می‌نویسند، دنبال می‌کند. این آژانس به این‌ترتیب حقوق استفاده‌کنندگان از دائرةالمعارف را نقض کرده است.

به‌گزارش پایگاه اینترنتی هفته‌نامه اشپیگل آلمان، آژانس امنیت‌ ملی آمریکا برای دنبال کردن آنچه کاربران ویکی‌پدیا می‌خوانند یا می‌نویسند و یا درباره آن بحث می‌کنند، از برنامه‌ای به نام Apstream استفاده می‌کند.

مقاله نیویورک‌تایمز با امضای مشترک جیمی ویلز، بنیان‌گذار ویکی‌پدیا و لیلا ترتیکوف رئیس بنیاد ویکی‌مدیا منتشر شده است. این دو می‌نویسند: فعالیت‌های کاربران کاملا حساس و خصوصی است. این فعالیت‌ها تمام باورهای سیاسی و مذهبی، گرایش‌های جنسی و بیماری‌های آن‌ها را افشا می‌کند.

شکایت علیه آژانس امنیت ملی آمریکا به وسیله ویکی‌مدیا و گروه‌های مدافع حقوق‌بشر تنظیم شده است. در این کار سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق‌بشر نیز مشارکت دارند.

بی.بی.سی در این باره گزارش داد، بنیاد ویکی‌مدیا از آژانس امنیت ملی آمریکا شکایت کرده که برنامه‌های جاسوسی آن، قانون اساسی آمریکا را در زمینه آزادی بیان و منع تفتیش و توقیف نا موجه نقض می‌کند. بنیاد غیرانتفاعی ویکی‌مدیا که دانش‌نامه آنلاین ویکی‌پدیا را اداره می‌کند، در این باره از ان‌اس‌ای به یک دادگاه ایالتی آمریکا شکایت کرده است. هشت سازمان دیگر هم از جمله دیدبان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و انجمن قلم در آمریکا این شکایت را امضا کرده‌اند.

وکالت شاکیان را نیز سازمان حقوق‌بشر آمریکا برعهده دارد. شاکیان خواستار آن هستند که به کنترل وسیع آژانس امنیت‌ ملی آمریکا بر اینترنت پایان داده شود. در متن شکایت آمده که کنترل اینترنت بدون مناسبت مشخص برخلاف قانون اساسی آمریکا است.

در مقاله نیویورک تایمز به قلم بنیادگذار ویکی‌پدیا و رئیس ویکی‌مدیا ابراز نگرانی شده است که همکاری آژانس امنیت ملی آمریکا با سرویس‌های امنیتی سایر کشورها می‌تواند امنیت کاربران اینترنتی را که موضعی انتقادی نسبت به دولت‌های خود دارند، تهدید کند؛ در حالی که نویسندگان باید بتوانند بدون ترس از کنترل، دیدگاه‌های خود را در ویکی‌پدیا منتشر کنند.

در حال حاضر دادگاه‌های آمریکا شکایت‌های زیادی را علیه آژانس امنیت ‌ملی در دست بررسی دارند. پیش از همه مدافعان حقوق ‌بشر می‌خواهند به‌ کنترل این آژانس بر اینترنت پایان دهند. مشکل اما آنجا است که شاکیان باید بتوانند ثابت کنند که تحت کنترل قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از دویچه وله، اطلاعات ویکی‌پدیا و ویکی‌مدیا بر اسنادی متکی است که ادوارد اسنودن از پرونده‌های آژانس امنیت ‌ملی آمریکا منتشر کرده است. این اسناد نشان داده‌اند که آژانس می‌تواند تمامی فعالیت‌های اینترنتی کاربران اینترنت را کنترل کند.

کد خبر 289657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی