همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۹۰ درصد از چهارپایان علفخوار در نیم قرن گذشته از بین رفته‌اند که این نشان‌دهنده بحرانی بودن وضعیت حیات وحش کشور است.

۹۰ درصد چهارپایان علفخوار در نیم قرن گذشته از بین رفته‌اند

به گزارش ایرنا، محمد درویش عصر روز سه‌شنبه در مراسم مزایده تابلوهای نقاشی که برای نخستین بار به مناسبت روز جهانی حیات وحش برگزار شد، اظهار کرد: سرعت تخریب و از بین رفتن حیات وحش در زمین، 100 برابر بیش‌تر از آن میزانی است که اگر انسان نبود رخ می داد.

وی افزود: در سال 2014 میلادی سازمان بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)، این مساله را هشدار داده بود و در ابتدای قرن 21 نیز اعلام شده بود که سرعت تخریب محیط زیست 10 هزار برابر بیشتر از حالت طبیعی آن پیش می‌رود که IUCN این هشدار را در سال 2010 تایید کرد.

درویش گفت: بر اساس آماری که دفتر تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است، مجموع جمعیت کل، بز، قوچ، میش، مرال، شوکا و آهو به کم‌تر از 110 هزار راس در کشور رسیده است.

وی تاکید کرد وضعیت محیط زیست و تنوع زیستی در کل جهان نگران‌کننده است و این فقط مختص کشور ما نیست.

وی گفت: تخریب زیستگاه‌ها یکی از دلایل اصلی از بین رفتن حیات وحش است که باید با فرهنگ‌سازی، چیدمان توسعه را تغییر دهیم و به سمت کسب و کار سبز پیش برویم تا توان تاب‌آوری طبیعت به آن برگردانده شود.

درویش گفت: نقش مردم در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است و در هر قسمتی از کشور که به اهالی بومی و سازمان‌های مردم نهاد اعتماد کردیم وضعیت محیط زیست بهبود و درآمد سرانه محلی افزایش یافت که در حوزه تالاب‌هایی مانند کانی برازجان، کمیجان، سرخ چشمه و گندمان مشهود است.

وی گفت: از 7/8 میلیون تعداد گونه‌های جانوری که بر روی زمین وجود دارد، فقط 5/1 میلیون گونه شناسایی شده‌اند و 70 درصد گونه‌های بر روی زمین هنوز رهگیری نشده‌اند.

وی به نقش مخرب گروه‌های تروریستی مانند داعش و طالبان در تخریب محیط زیست اشاره کرد و گفت: کشورهای تحت تاثیر این گروه‌ها در بی‌سابقه‌ترین وضعیت اکولوژیکی سرزمین‌شان قرار گرفته‌اند که این مساله باید مورد توجه جهانیان قرار گیرد.

درویش گفت: درآمد حاصل از این مزایده به صندوق ملی محیط زیست واریز می‌شود و در راستای حفظ حیات وحش هزینه خواهد شد.

کد خبر 288947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار