همشهری آنلاین: معاون وزیر خارجه گفت: اولین پرواز هواپیمای ایران به یمن دیروز انجام گرفت و قرار است خطوط هوایی یمن نیز پروازهای خود را به ایران انجام دهند.

هواپیما

به گزارش ایسنا ، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در حاشیه دومین همایش بین‌المللی نظام بین‌الملل، تحولات منطقه‌ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره پرواز هواپیمای ایرانی حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به صنعا، گفت: ما از یمن در مسیر صلح، ثبات و همکاری همه گروه‌ها حمایت می‌کنیم. روز گذشته یک فروند هواپیمای ایرانی با کمک های دارویی به جمعیت هلال احمر این کشور تحویل داده شد. در عین حال هیأت اقتصادی از بخش خصوصی یمن در تهران به سر می‌برد و یک هیأت رسمی از صنعا به تهران سفر کرده است.

وی ادامه داد: ما تحولات یمن را بررسی کرده و در حوزه‌هایی که می‌توانیم به مردم یمن کمک کنیم، فعالیت می‌کنیم. ما موافقتنامه حمل و نقل هوایی را از دوران علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق این کشور امضا کرده‌ایم. این موافقتنامه از 10 روز پیش با سفر هیأتی از سازمان هواپیمایی کشور یمن دوباره به اجرا درآمد و آن را احیا کردیم و از دیروز این پرواز ما به صنعا انجام گرفت و قرار است خطوط هوایی یمن نیز پروازهای خود را انجام دهند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: این پرواز فرصتی برای مردم یمن است. برخی که که خواهان سفر به مراکز زیارتی ایران هستند، برخی که خواهان مداوا و درمان هستند و تجار و بازرگانان.

امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره اقدامات اخیر مصر علیه حماس، گفت: ما اخوان‌المسلمین را جریان تروریستی نمی‌دانیم و نسبت به این رفتار مصر که همه گروه‌های معارض سیاسی را در قالب گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد ملاحظه‌ جدی داریم. حماس از نظر ما یک گروه تروریستی نیست بلکه یک جریان قوی مقاومت ضد رژیم صهیونیستی است. البته به نظر می‌رسد قرار دادن حماس در لیست گروه‌های تروریستی از طریق برخی محاکم و سیستم قضایی مصر به نوعی به روابط مصر و اخوان‌المسلمین ربط دارد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان درباره آخرین وضعیت نیکبخت دیپلمات ایرانی ربوده شده در یمن، گفت: آقای نیکبخت در سلامت کامل به سر می‌برد. به آزادی وی خیلی امیدوار هستیم. تلاش‌های جدی در این باره داریم ولی بیش از همه این مساله مهم است که وی در سلامت به سر ببرد و در زمانی بتوانیم وی را منتقل کنیم که هیچ صدمه‌ای به وی وارد نشود.

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر عربستان سعودی در کاهش ارائه روادید به حجاج ایرانی، گفت: هفته گذشته بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان حج و زیارت مشخص شد که به یک باره ارائه روادید به زوار ایرانی عازم مکه به 50 درصد کاهش پیدا کرده است. با رایزنی‌هایی که با مقامات عربستان سعودی از طریق سفارتمان در ریاض و سفارت عربستان در تهران انجام شد در حال عبور از این مشکل هستیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: سفارت عربستان در تهران دلیل این امر را کمبود نیرو و کارکنان در بخش کنسولی برای ارائه روادید اعلام کرد و بیان کرده که تدابیر لازم با ورود کارکنان جدید برای سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد اندیشیده شده است. ما نیز موافقت خود را برای ورود این افراد اعلام کردیم، امیدواریم این مشکل حل شود.

کد خبر 288713

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha