مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: «یوهان یاکوبسن» محقق دانشگاه «لوند» سوئد و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «یاخته‌‌های مغزی در مقایسه با دیگر یاخته‌‌های بدن بسیار پیچیده هستند.»

ویروس در مغز

اگر خوب درباره میلیاردها باکتری فکر کنید که درون یا روی بدن شما زندگی می‌کنند، ممکن است عصبانی شوید و احتمالا خیلی با پذیرش این حقیقت که بدن انسان سرشار از ویروس‌هاست، راحت کنار نخواهید آمد.

اما واقعیت این است که این میکروب‌های بد، در تاروپود وجود ما درهم‌تنیده شده‌اند. مطالعه‌ای که اخیرا در نشریه Cell Reports به چاپ رسیده، ممکن است رابطه صمیمانه ما و «رترو ویروس‌های درون‌زاد» را دستخوش تغییر کند چون آنها احتمالا با همکاری در توسعه مغز به افزایش قوای فکری ما کمک کرده‌اند.

با دستکاری ژنتیک موش‌ها محققان شواهدی یافتند که نشان می‌داد، برخی از این ویروس‌های درون‌زاد نقشی در بدن این جونده بر عهده دارند که برای توسعه مغز ضروری است.

«یوهان یاکوبسن» محقق دانشگاه «لوند» سوئد و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «یاخته‌‌های مغزی در مقایسه با دیگر یاخته‌‌های بدن بسیار پیچیده هستند.» او ادامه می‌دهد: «همکاری این رترو ویروس‌های درون‌زاد اجازه ایجاد پیچیدگی را می‌دهد، مخصوصا از زمانی که آنها بخشی از محتوای ژنتیکی ما را تشکیل می‌دهند.»

بر خلاف دیگر ویروس‌ها، خانواده رترو ویروس‌ها برای تکثیر شدن تمام محتوای ژنتیکی‌‌شان را وارد بدن میزبان‌شان می‌کنند.

هنگامی‌که این سرقت مولکولی در یاخته‌‌های اسپرم یا تخم اتفاق می‌افتد، رترو ویروس به فرزند میزبانش منتقل می‌شود و این انتقال به نسل بعدی ادامه می‌یابد.

بسیاری از رترو ویروس‌های درون‌زاد چنین سرنوشتی دارند و طی فرآیند خاموش سازی ژن‌ها که به آن «متیلاسیون دی‌ان‌‌ای» می‌گویند برای همیشه محکوم به حبس ابد می‌شوند.

اما مطالعه انجام شده توسط یاکوبسن و همکارانش می‌گوید که برخی رتروویروس‌های درون‌زاد ممکن است آزادی مشروط و موقت دریافت کنند تا ژنتیک آنها بیان شده و وظایف مهمی در توسعه جنین مغز موش‌ها بر عهده بگیرند.

افسر آزادی مشروط در این شرایط پروتئینی است که TRIM28 نامیده می‌شود و می‌تواند با معکوس کردن فرآیند خاموش‌سازی ژنتیکی به رتروویروس درون‌زاد آزادی مشروط بدهد (این فرآیند اصلاح هسیتون نام دارد.) هیستون نوعی پروتئین در هسته یاخته‌ است و دی‌ان‌ای به دور آن تاب می‌خورد.

محققان با از کار انداختن پروتئین TRIM28 در بخش‌های مختلف بدن موش‌ها، دریافتند این کار فقط باعث ایجاد تغییر در ژنتیک مغز موش‌ها می‌شود. نتیجه این تغییر تولد موش‌های بیش‌فعال بود که در شرایط عادی متولد نمی‌شدند.

در حقیقت اینها شواهدی هستند که نشان می‌دهد این رترو ویروس‌های خطرناک نقش مهمی در شکل‌گیری مغز ما دارند.

اما بررسی اینکه آنها در طول دوره آزادی مشروط‌شان دقیقا دست به چه کاری می‌زنند و چه نقشی بر عهده دارند نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

پیش از این می‌دانستیم که باکتری‌ها نقشی اساسی در شکل‌گیری حیات موجودات با یوکاریوتی دارند و میتوکوندریال دی‌ان‌ای منشاء جداگانه تکاملی دارد.

منبع:همشهري‌دانستنها

کد خبر 288102

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha