همشهری آنلاین: مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به رقابت ۲۰۱ هزار و ۵۶۳ داوطلب در آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه مترکز سال ۹۴ گفت: آزمون در یک نوبت در ۱۵ اسفند ماه برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، دکتر حسین توکلی افزود: آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه متمرکز سال ۹۴ به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه) و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور و دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی برگزار می‌شود.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش كشور افزود: آزمون در ۷ گروه آموزشی و ۲۵۰ کد رشته امتحانی برگزار خواهد که ۵۳ کد رشته مربوط به علوم انسانی، ۴۴ کد رشته علوم پایه، ۶۵ کد رشته فنی و مهندسی، ۴۹ کد رشته کشاورزی، ۶ کد رشته هنر، ۲۲ کد رشته دامپزشکی و ۱۱ کد رشته زبان‌های خارجی است.

توکلی اظهار داشت: پذیرش دانشجو برای پذیرش پردیس‌های خودگردان نیز از طریق برگزاری آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه‌متمرکز سال ۹۴ انجام می‌گیرد و آزمون جداگانه‌ای برای آنها نخواهد بود.

وی درباره آمار شرکت‌کنندگان گفت: بر اساس آمار اولیه در این دوره از آزمون تعداد ۲۰۱ هزار و ۵۶۳ داوطلب شرکت کردند که از این تعداد ۸۷ هزار و ۴۸۷ نفر زن و ۱۱۴ هزار و ۷۶ نفر مرد هستند. در واقع ۴۳.۴۰ درصد زن و ۵۶.۶۰ درصد مرد هستند. بدیهی است آمار نهایی پس از بررسی‌های کامل اعلام می‌شود.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: آزمون ورودی دوره دکتری (Ph.D) نیمه‌متمرکز سال ۹۴ منحصراً در یک نوبت (یک جلسه) در حوزه‌های امتحانی مربوط خواهد بود و داوطلبان باید به سوالات کلیه دروس شامل دروس زبان خارجی، استعداد تحصیلی و همچنین مجموعه دروس تخصصی در یک نیم روز پاسخ دهند.

وی اضافه کرد: سطح سوالات اختصاصی هر یک از کد رشته‌ها در حد دانش و تجربیات فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مطابق با فهرست برنامه‌های شورای عالی برنامه‌ریزی است. ضرایب دروس در هر یک از دروس نیز عبارتنند از زبان خارجی با ضریب یک، استعداد تحصیلی با ضریب یک و همچنین مجموعه دروس تخصصی با ضریب چهار.

توکلی خاطرنشان کرد: کارت شرکت در آزمون از روز سه‌شنبه ۱۲ تا روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۳ بر روی سایت سنجش قرار می‌گیرد که داوطلبان ضرورت دارد با ورود اطلاعات شناسنامه‌ای یا پرونده و یا کارت ثبت‌نام، از کارت خود پرینت تهیه کنند.

وی یادآور شد: آزمون در صبح روز جمعه ۱۵ اسفند ماه ۹۳ در ۵۳ شهرستان و مراکز استان برگزار می‌شود. نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه تنظیم و کارنامه در دهه سوم فروردین ماه ۹۴ منتشر می‌شود و انتخاب رشته اینترنتی برای مجازین نیز در دهه اول اردیبهشت ماه ۹۴ انجام می‌گیرد.

کد خبر 287386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار