در شرایطی که بیشتر از یک‌سال از وعده دولت برای آزاد‌سازی‌ سهام عدالت می‌گذرد رئیس‌جدید سازمان بورس و اوراق بهادار به‌طور ضمنی مخالفتش را با عرضه سهام عدالت اعلام کرد و گفت: در شرایط فعلی آزادسازی سهام عدالت به نفع بورس نیست.

فطانت

به گزارش همشهري،  رئيس‌جديد سازمان بورس و اوراق بهادار نخستين نشست خبري‌اش را در ساختمان وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار كرد.محمد فطانت كه در جمع تعداد زيادي از خبرنگاران سخن مي‌گفت براي نخستين بار خبر‌هايي را منتشر كرد كه پيش از او همتايانش چندان در مورد آنها سخن نمي‌گفتند.

اول اينكه از رازآلود بودن نقش دولت در بازار سرمايه رمزگشايي كرد و اعلام كرد 60درصد از بازار سهام ايران دولتي است و دوم اينكه توضيحات جديدي را در مورد سهام عدالت داد كه تعجب‌برانگيز بود. او اعلام كرد در حال حاضر آزاد‌سازي‌ سهام عدالت به نفع بورس نيست اين در حالي است كه آذر‌ماه92 وقتي حسن روحاني رئيس‌جمهوري در حال تقديم لايحه بودجه به مجلس بود وعده داد سهام عدالت تا 2‌ماه ديگر آزاد مي‌شود.

اظهارات فطانت در حالي انجام شد كه اتفاقا به زعم كارشناسان آزاد‌سازي‌ سهام عدالت آثار مثبت بسيار زيادي براي بورس دارد به همين دليل است كه سال‌هاست فعالان بازار سرمايه بسيج شده‌اند تا آزاد‌سازي‌ سهام عدالت هرچه سريع‌تر انجام شود. شايد اعتراض چند هفته پيش سهامداران در تالار حافظ علت اصلي سخنان فطانت بود.
رئيس جديد سازمان بورس در عين حال اعلام كرد كه قصد دارد بازار سهام را از شاخص‌زدگي نجات دهد يعني اينكه مي‌خواهد فضاي بازار سرمايه بيشتر جنبه تحليلي داشته باشد نه اينكه فقط به شاخص بورس توجه شود.

  • شاخص كنترل نمي‌شود

فطانت در عين حال اتهام كنترل شاخص بورس به وسيله انجام معاملات بلوكي توسط سهامداران حقوقي را رد كرد و گفت: آنچه در روز‌هاي اخير در مورد رشد شاخص مي‌بينيد به هيچ عنوان ناشي از معاملات بلوكي سهامداران حقوقي نبوده است. وي در مورد كنترل شاخص توسط صندوق توسعه بازار گفت: تاكنون ۵۳۰ميليارد تومان پول وارد اين صندوق شده و در زماني بنده وارد بازار سرمايه شدم كه اين رقم به انتها رسيده بود و پولي در اين صندوق وجود نداشت. در عين حال از زمان حضور من در بازار سرمايه نيز خالص منابع صندوق كه در بازار خرج شده است حدود 15ميليارد تومان بوده است.

  • 60درصد بورس دولتي است

رئيس جديد سازمان بورس در پاسخ به اين پرسش كه اين اتهام به بورس وارد است كه بازار سهام ايران دولتي است آيا سازمان بورس حاضر است گزارش شفاف‌سازي‌ درباره تركيب بازيگران اصلي و بزرگ بورس را براي رفع اتهام از بورس منتشر كند گفت: سهام برخي شركت‌هاي حاضر در بورس متعلق به صندوق‌هاي بازنشستگي يا برخي دستگاه‌هاي اجرايي هستند مثل صندوق نفت كه ممكن است به تعبيري آنها را دولتي بدانيم در عين حال ممكن است سهام برخي شركت‌ها نيز دراختيار شركت‌هايي باشند كه در قالب تعريف‌هاي موجود خصوصي باشند. آنچه در حال حاضر مي‌توان از آن صحبت كرد اين است كه مديريت 60درصد از سهام شركت‌هاي حاضر در بورس غيردولتي و 40درصد آن در دست بخش خصوصي است.

  • مخالفت با آزاد‌سازي‌ سهام عدالت

فطانت تأكيد كرد: در عين حال با اتفاقي كه در مورد اختصاص سهام عدالت به شركت‌هاي دولتي افتاده است سهام برخي شركت‌ها در اختيار سهام عدالت است كه موضوع خصوصي يا دولتي بودن آن مشخص نيست. با وجود اينكه در زمينه اجراي اصل44 قانون اساسي اتفاقات خوبي تاكنون افتاده است اما در ابتداي راه هستيم. براي آزادسازي سهام عدالت نيز بايد فرهنگ‌سازي مناسبي انجام شود.در شرايط فعلي آزادسازي سهام عدالت به نفع بورس نيست.

کد خبر 286564

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha