همشهری آنلاین: رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از برنامه واردکنندگان خودرو برای ثبات قیمت‌ و حرکت به سمت کاهش قیمت خودروهای خارجی خبر داد و گفت: شیوه‌نامه مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی واردات خودرو توسط واردکنندگان غیررسمی در حال تدوین است.

فارس نوشت: فرهاد احتشام‌زاده با تشریح جزئیات جلسه شب گذشته واردکنندگان خودرو با مسئولان وزارت صنعت در پی دستور وزیر صنعت مبنی بر انجام ثبت سفارش واردات خودرو صرفاً توسط نمایندگان رسمی دارای گواهینامه رسمی فعالیت، اظهار داشت: در جلسه شب گذشته در مورد راهکارهای مقابله با موانع احتمالی که ممکن است، در اثر اجرای طرح ساماندهی واردات خودرو در بازار به وجود آید، بحث و بررسی شد.

وی ادامه داد: با توجه به پشتیبانی وزارت صنعت از اجرای این طرح، مشکلی در بازار وجود نخواهد داشت و از این به بعد واردات خودروهای خارجی فقط با گارانتی و توسط نمایندگی‌ رسمی انجام خواهد شد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه شیوه نامه مربوط به ثبت سفارش‌های قبلی انجام شده برای واردات خودرو توسط واردکنندگان غیر رسمی در حال تدوین است، گفت: به زودی در این مورد جلسه‌ای برگزار خواهد شد، تا راهکارهای مختلف بررسی شود.

وی با اشاره به دستورالعمل وزارت صنعت مبنی بر محدود شدن ثبت سفارش واردات خودرو به نمایندگی‌های رسمی از ابتدای بهمن ماه، گفت: این کار در حال انجام است و مشکلی وجود ندارد.

وی در مورد قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی نیز اظهار داشت: قیمت‌گذاری مانند روال قبل انجام خواهد شد و سود ناویژه واردکنندگان خودرو 18 درصد ارزش گمرکی خودرو است که پس از کسر مالیات و هزینه‌های عملیاتی به حدود 3 درصد می‌رسد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه در حال حاضر 27 شرکت در کشور به عنوان نمایندگی رسمی برندها ،واردات رسمی خودرو را انجام می‌دهند، گفت: قبلاً به دلیل اینکه در برخی خودروهای وارداتی، همه آپشن‌ها رعایت نمی‌شد، قیمت‌گذاری خودروها فاقد ملاک مشخصی بود و به همین دلیل قیمت‌های چندگانه در بازار مشاهده می‌شد، اما با تدوین طرح ساماندهی واردات خودرو، همه خودروهای وارداتی دارای گارانتی و آپشن‌های مشخصی خواهند بود و همین مسئله شرایط رقابت واقعی را بین واردکنندگان فراهم می‌کند.

احتشام‌زاد در مورد احتمال تغییر قیمت خودروهای خارجی نیز گفت: در حال حاضر قیمت همه شرکت‌ها ثابت است و افزایش قیمتی نداریم و به دنبال این هستیم که ضمن اجرای برنامه حفظ قیمت‌ها، در صورت فراهم شدن شرایط لازم کاهش قیمت‌ها را نیز داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که با حذف واردکنندگان متفرقه خودرو، به منظور تأمین نیاز بازار احتمال افزایش واردات خودرو توسط نمایندگی‌ رسمی وجود خواهد داشت، نیز گفت: این موضوع بر اساس شرایط زمانی و نیاز بازار بین واردکنندگان و وزارت صنعت تعیین تکلیف خواهد شد.

کد خبر 285319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار