مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: با آغاز هر زمستان، جنبش تهران کم نمی‏شد که علاوه هم می‏گشت. زمستان، خوراکی‏ها و سرگرمی‏ها و مشاغل خودش را داشت. مشاغل و خوراکی‏هایی که موجب گرمای تهران در سرمای زمستان می‏شدند.

پادشاه فصل‌ها برای نگارگران ایرانی، بهار بود و برای شاعران پاییز. کمتر نگارگر و شاعری خطر می‏کرد و از زیبایی زمستان می‏گفت. با سرمای زمستان، راه‏ها یخ می‏بست و کوچه‏‌ها و بام‏ها برف‌پوش می‏شدند.

هر کوچه با کوه برفابی پر می‏شد که صاحبان خانه در کوچه پارو می‏کردند. مصیبت زمستان، تهیه سوخت و شُل و گِل کوچه‏‌ها و خیابان‏ها بود. مسافران ایرانی نیز کمتر در سرمای زمستان به صرافت سفر می‏افتادند.

راه‏های نامناسب میان‌‏شهری آنان را مجاب می‏کرد تا از قید سفر بزنند و جان‏شان را بر سر سفر زمستانی نگذارند. اما کم نبودند سیاحان و مسافرانی که زمستان و تابستان نمی‏شناختند و از تنهایی و سختی سفر نمی‏رمیدند.

با آغاز هر زمستان، جنبش تهران کم نمی‏شد که علاوه هم می‏گشت. زمستان، خوراکی‏ها و سرگرمی‏ها و مشاغل خودش را داشت. مشاغل و خوراکی‏هایی که موجب گرمای تهران در سرمای زمستان می‏شدند.

تا پیش از جلوس قاجار، تهران قریۀ خوش آب‌وهوایی بود اما پای هر مسافری به آن نمی‏رسید و در سایۀ شکوه «ری» و عبدالعظیم(ع) قرار داشت.

با قدرت گرفتن قاجار و پایتختی تهران، سیاحان و مسافران راهشان را کج کردند و روانۀ پایتخت نو شدند. اغلب مسافران تهران از زمان قاجار به بعد راهی این شهر شده‌‏اند. مسافران فرنگی که روانۀ تهران می‏شدند بایست از سفرهای تابستانی و زمستانی رجال و دولتمردان ایرانی باخبر می‏شدند تا در برنامۀ سفرشان به مشکلی برخورد نکنند.

اما برای مسافران و سیاحانی که 200 سال پیش به ایران سفر می‏کردند، زمستان فصل مساعدی نبود. بارش برف و باران، جاده‏ های ناهموار را ناامن‏‌تر می‏کرد، مراسلات به آسانی انجام نمی‏شد و گاه هرگز به مقصد نمی‏رسید.

سردی هوا و کمبود سوخت، سفر زمستانی را پرهیب‏ تر می‏کرد چندان‏که هر مسافری سختی راه را به جان نمی‏خرید الا از سر ناچاری یا از درد جست‌‏و‏جو.

اما کم نبودند مسافران و سیاحانی که در سرمای زمستان به تهران سفر کردند و با مشاغل، بازی‏ها و خوراکی‏های زمستانی‌اي آشنا شدند که تهرانی‏‌ها به آن خو کرده بودند. در نوشتۀ زیر از خلال چهار سفرنامه فریزر، پولاک، براون و ویتاسکویل وست در تهران زمستانی دورة قاجار چرخی می‏زنیم.

منبع:همشهري سرزمين من

کد خبر 283296

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار