همشهری آنلاین: ‌مدیرکل دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی کشور با بیان اینکه ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین در کشور زندگی می‌کنند، گفت: ساکنان این مناطق حاشیه شهرها از تأسیسات و خدمات شهری مناسب بی‌بهره‌اند.

حاشیه نشینی

نریمان مصطفایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کار مطالعاتی حاشیه‌نشینی 77 شهر کشور انجام شده است، افزود: کار مطالعاتی 14 شهر دیگر کشور نیز در دستور کار قرار دارد و با اتمام کار مطالعات 14 شهر باقیمانده پیش‌بینی می‌شود جمعیت حاشیه‌نشین کشور به 11 میلیون نفر برسد.

وی درباره مساحت سکونت‌گاه‌های غیررسمی کشور اظهار کرد: مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی 77 شهر کشور بالغ بر 54 هزار هکتار با جمعیت بیش از شش میلیون نفر است.

مصطفایی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی این سکونتگاه‌ها در 24 شهر افزود:‌ از محل اعتبارات ملی و بانک جهانی بیش از 130 میلیارد تومان جهت ارتقای سرانه‌های خدماتی هزینه شده است. براین اساس در سال‌های 84 تا 88 با اعتباری حدود 70 میلیارد تومان که از سوی بانک جهانی تامین شد و اعتباراتی که از سوی دستگاه‌ها به آن افزوده شد، کار ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی پنج شهر کشور اجرا شد.

وی بیان کرد: با توجه به بازنگری‌های انجام شده در سند ملی توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی در دولت یازدهم، تغییراتی در اجرای این سند ایجاد شده و ستاد اجرایی این سند به ریاست شخص رییس جمهور و با عضویت 13 وزیر و سه معاون رییس جمهور تشکیل و تاکنون مصوبات خوبی نیز به تصویب رسیده است.

به گفته‌ وی برنامه‌های ارایه شده در این سند، ابتدا در پنج استان سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان، کردستان و آذربایجان شرقی اجرا شد که تجارب خوبی نیز بدست آمد.

مصطفایی یکی از این کمک‌ها را در اختیار قرار دادن قیر رایگان به شهرداری‌ها عنوان کرد و افزود: از آنجاکه شهرداری ساوه در ساماندهی حاشیه‌نشینی موفق بوده، برای تشویق این شهرداری کمک ملی بیشتری به ساوه تعلق خواهد گرفت.

کد خبر 282706

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha