همشهری آنلاین: رئیس‌جمهوری سوریه در حاشیه سومین کنفرانس روسای اتباع فلسطینی در اروپا که در آغاز ماه جاری در دمشق برگزار شد اعلام کرد که دمشق پیشنهاد حماس برای نزدیک شدن با اخوان‌المسلمین را نپذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه فلسطین پرس در خصوص جزئیات این نشست اعلام کرد: بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در این نشست تاکید کرد حماس تلاش کرد تا میان نظام سوریه و اخوان‌المسلمین میانجی‌گری کند اما دولت سوریه این میانجی‌گری را نپذیرفت.

در این دیدار که چند ساعت به طول انجامید اسد درخصوص جنبش حماس و جنبش آزادی‌بخش فلسطین گفت: ما در سوریه از زمان آغاز انقلاب فلسطین درهای کشورمان را در مقابل فلسطینی‌ها باز کردیم و هر آنچه که می‌توانستیم به آنها ارائه دادیم و مساله مهمتر این است که فلسطینی‌ها احساس می‌کردند در وطن خود زندگی می‌کنند.

رئیس‌جمهوری سوریه افزود: ما در مراحل مختلف و هرازگاهی اتفاق‌نظرها و اختلاف‌نظرهایی با مسوولان فلسطینی داشتیم اما هیچ‌گاه قطع رابطه‌ای با هیچ طرف فلسطینی رخ نداد.

وی افزود: در سال 1999 پس از اینکه رهبران حماس از اردن بیرون رانده شدند ما درهای کشورمان را به روی آنها باز کردیم و این علی‌رغم آن صورت گرفت که ما تجربه تلخی با اخوان‌المسلمین داشتیم و گفتیم که هر کسی که بخاطر اسرائیل طرد می‌شود و محاصره می‌گردد درهای سوریه به روی او باز است؛ حال این طرف هر اعتقادی که می‌خواهد داشته باشد.

بشار اسد افزود: پس از حمله به عراق و سقوط بغداد، فرستاده‌های آمریکایی به نزد ما آمدند و به ما هشدار دادند که نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف در مسیر خود به سوریه هستند و در حال حاضر توپ در زمین شما قرار دارد و فقط این درخواست از شما می‌شود که حماس را از سوریه بیرون برانید.

رئیس‌جمهور سوریه عنوان داشت: ما علی‌رغم آنکه اوضاع سوریه در آن مرحله مساعد نبود اما این مساله را نپذیرفتیم و بر موضع خود پافشاری کردیم. در همین حال دوستانی از هر طرف به نزد ما آمدند و به ما هشدار داده و گفتند سوریه را ویران نکنید و حماس را از سوریه خارج کنید، با این وجود ما به شدت این مساله را رد کردیم و همه این اقدامات به دلیل باور ما نسبت به مساله فلسطین صورت گرفت.

وی افزود: من با آغاز اعتراض‌ها و رخدادها در برخی از شهرهای سوریه دیداری با مشعل در راس هیاتی از جنبش حماس داشتم اما مشعل بسیار رادیکالی عمل می‌کرد و از ما خواست تا این اعتراضات را سرکوب کنیم و با تمام قدرت آنها را از بین ببریم چراکه این اعتراضات جهت یک توطئه بین‌المللی علیه سوریه است.

اسد گفت: مشعل در آن روز اعلام کرد که هیچ‌گونه تسامحی نسبت به این افراد نشان ندهیم چراکه آنها مزدوران آمریکا و اسرائیل هستند و در حال حاضر دفاع از سوریه همان دفاع از فلسطین است و مشعل اعلام کرد که خودش و جنبش او آماده هستند سربازان وفاداری برای سوریه باشند.

اسد تاکید کرد: از تشکیلات خودگردان و سازمان آزادی بخش فلسطین به دلیل بی‌طرف‌بودنشان در رخدادهای سوریه انتقاد نکردیم و معتقد بودیم موضع آنها پیروزی برای مساله فلسطین بوده و این موضع‌گیری حق آنها است. اما آنچه که ما را خوشحال می‌کند این است که فلسطینی‌ها کسانی بودند که نسبت به دیگر طرف‌ها و ملت‌ها واقعیت توطئه‌ای را که علیه سوریه چیده شد، درک کردند چراکه آنچه رخ داده و می‌دهد با هدف براندازی نظام سوریه نیست و این مساله دروغ و بهتان است و هدف آن منهدم کردن سوریه و پیروزی برای اسرائیل است. فلسطینی‌ها این‌گونه به این مساله نگریستند و آنها حق دارند و من با افتخار می‌گویم که ملت فلسطین پیش از تمامی ملت‌ها و حتی خود ملت سوریه این مساله را درک کرد.

کد خبر 281269

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی