همشهری آنلاین: اعلام رای هیئت منصفه عالی آمریکا در مورد افسر پلیسی که مایکل براون، نوجوان سیاهپوست غیرمسلح را به ضربه گلوله کشته بود با واکنش خشمگینانه مردم آمریکا در شهر فرگوسن در ایالت میسوری مواجه شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، هیئت منصفه عالی آمریکا اعلام کرد: علیه این افسر پلیس که دارن ویلسون نام دارد هیچ اعلام جرمی نمي‌شود.

پس از آنکه باب مک کالوک دادستان بخش فرگوسن رای هیئت منصفه عالی را مبنی بر متهم نبودن دارن ویلسون اعلام کرد فرگوسن به صحنه برپایی تظاهرات خشونت آمیز تبدیل شد.

افسران پلیس که خودروهای زرهی بودند به سوی تظاهر کنندگان گلوله های گاز اشک آور شلیک و آنها را متفرق کردند.

معترضان یک خودرو پلیس را به آتش کشیدند و شیشه های برخی مغازه ها را شکستند. همچنین صدای تیراندازی نیز در خیابان های فرگوسن به گوش رسید.

با گذشت چهل سال از جنبش حقوق مدنی آمریکا که در دهه 1960 آغاز شد قتل مایکل براون اکنون به بحث درباره نحوه رفتار پلیس آمریکا با سیاهپوستان این کشور دامن زده و توجه همگانی را به تنش های نژادی دیرینه در فرگوسن و مناطق دیگر آمریکا جلب کرده است.

افسر پلیس دارن ویلسون که حدود 4 ماه پیش با شلیک گلوله به سمت مایکل براون، نوجوان سیاهپوست وی را به قتل رسانده بود.

خانواده مایکل براون جوان سیاه پوست بیگناهی که اوت گذشته به ضرب گلوله یک مامور پلیس سفید پوست در شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا کشته شد اعلام کردند از اینکه قاتل فرزندشان متهم شناخته نشد احساس نا امیدی می کنند.

قتل مایکل براون نوجوان سیاهپوست در فرگوسن باعث شد، شهرهای مختلف ایالت میسوری درچند ماه گذشته شاهد برگزاری تظاهرات و ناآرامی گسترده باشد.

از روز یکشنبه و درپی گسترش اعتراضات در آستانه اعلام رای دادگاه، فرمانده ایالت میسوری در این ایالت حالت فوق العاده اعلام کرده و نیروهای گارد ملی را به حالت آماده باش درآورده است.

به اعتقاد مردم فرگوسن مایکل براون نمادی از سیاهپوستان آمریکاست که با انگیزه های نژادپرستانه کشته شد.

آمارها نشان می دهد به طور متوسط هر دو روز ، یک سیاهپوست آمریکایی در تیراندازی پلیس کشته می شود.

سازمان هواپیمایی فدرال آمریکا از اعمال ممنوعیت موقت پرواز در شهر فرگوسن واقع در ایالت میسوری خبر داد.

پاسگاه پلیس سنت لوئیس اعلام کرد: صدای تیراندازی نزدیک محل کشته شدن این نوجوان سیاه پوست در شهر فرگوسن به گوش می رسد.

کد خبر 279061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار