همشهری آنلاین: هاشمی رفسنجانی، "اقیانوس مردمی" را برای انجام کارها ، عمیق، وسیع و ژرف خواند و گفت: هر جا که مردم وارد شوند، کارها را به بهترین نحو انجام می‌دهند و دانشگاه آزاد بهترین مصداق برای این ادعاست.

هاشمی رفسنجانی

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی  در دیدار اعضای هیأت امنا و دبیران استانی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، با یادآوری فضای زمان تأسیس این دانشگاه، اظهار کرد: اصل اساسی نیاز مردم و جامعه بود و می‌دیدیم که دولت وقت با همه تلاش‌ها، ظرفیت جذب متقاضیان تحصیل را نداشت که جوانان بودند.

وی «نبود زمینه تحصیل جوانان را برای انقلابی که منادی اسلام بود» را زیبنده ندانست و گفت: با امام(ره) مطرح کردیم و ایشان با هوشیاری بالا قبول کردند و فرمودند با توکل بر خدا شروع کنید و من هم حمایت و هم کمک مادی می‌کنم.

وی با تشریح دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در 30 سال گذشته، به خاطره طرح این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: زمانی که مطرح کردیم، اعضا به همدیگر نگاه می‌کردند و می‌گفتند که مگر می‌شود که مردم دانشگاه تأسیس کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که «تب دولتی کردن امور در سراسر کشور داغ بود»، گفت: حتّی چند مدرسه خصوصی را که از زمان سابق مانده بودند، دولتی کرده بودند.

وی با اشاره به رشد علمی و فنی جهان در همه زمینه‌ها گفت: مردم ایران با استعدادهای بالایی که در طول تاریخ داشته‌اند، می‌توانند سرآمد علم و دانش باشند که راه آن گسترش کیفی دانشگاه‌هاست.

هاشمی‌رفسنجانی با تقبیح کار شعاری در ترویج علم و دانش، گفت: دیدید که با شعارهای بی‌پایه و اساس ، در دو سال چه بلایی سر دانشگاه آزاد اسلامی آوردند.

وی با تأکید بر «فهم علمی آقای فرجی دانا در مقام وزارت علوم و فناوری و تحقیقات و شجاعت دکتر میرزاده در مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برای باز کردن درب تحقیقات و تحصیلات عالیه روی جوانان کشور»، گفت: خدمت بزرگی به مردم ایران کرده‌اند که تحصیل جوانان در مقاطع عالیه را گسترش داده‌اند.

وی با یادآوری تأکید مقام معظم رهبری بر «تولید علم»، گفت: همگان می‌دانند که تولید علم از طریق تحصیلات تکمیلی و توجه به تحقیقات میسر می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر« توجه به دانایی و بهره‌وری در سند چشم‌انداز 20 ساله نظام»، گفت: می‌بینم که ایران ما با همه شرایط مساوی که نسبت به دیگر کشورها در آب و خاک و دانشگاه دارد، به خاطر ضعف تحصیلات مقاطع عالی، بهره‌وری پایینی از کارها دارد که علتش پایین بودن تخصص‌هاست.

وی رقابت علمی بین دانشگاه‌های کشور را به نفع مردم خواند و گفت: استادان و محققان سرمایه‌های ملی کشور هستند و باید از ظرفیت‌های آن‌ها در جهت تقویت کارهای دانش بنیان استفاده شود.

وی «برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از امکانات، زمین‌ها و سرمایه‌های دانشگاه آزاد اسلامی» را در جهت تقویت تحقیق و پژوهش ضروری خواند و گفت: باید کارهای اجرایی درآمدزای دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تحقیقات و پژوهش‌های علمی باشد و کم‌کم از وابستگی دانشگاه به شهریه‌ها بکاهیم.

ایشان افزود: دانشگاه آزاد اسلامی سرمایه ملی است که باید در خدمت منافع ملی باشد

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی «استفاده علمی و تجاری از ابتکارات و اختراعات دانشجویان و استادان» را ضرورت امروز جامعه دانست و گفت: به عنوان مثال می‌توانیم با نگاه علمی به کمبود آب در کشور، کارهای مهمی انجام دهیم و تهیه آب شیرین از دریا یکی از نمونه‌هاست که باید کاری کنیم تا کشور ما طبیعتا کم باران است ، تشنه نماند.

وی با توصیه مسؤولین دانشگاه آزاد اسلامی «برای توجه به کارهایی که نیاز امروز و آینده کشور است»، گفت: باید از سرمایه ملی دانشگاه آزاد اسلامی در جهت تقویت کشور استفاده نماییم.

کد خبر 278069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار