همشهری آنلاین: گوشت قرمز و سفید، میوه و خشکبار در مهرماه سال جاری بر اساس اعلام مرکز آمار با تورم منفی همراه بوده‌اند.

ايسنا نوشت: مرکز آمار ایران تورم مهرماه را برابر 19.1 درصد اعلام کرد تا پس از دوره‌ای طولانی اقتصاد ایران دوباره تورم زیر 20 درصد را تجربه کند.

هر چند که برخی از کارشناسان کنترل تورم توسط دولت را باعث تشدید رکود در کشور می‌دانند اما آنطور که به طور عینی نیز از قیمت‌های بازار بر می‌آید ایجاد نوعی ثبات نسبی در بازار کشور است. به گونه‌ای که نوسان‌های شدید در قیمت کالاهای مختلف وجود ندارد.

اما بررسی نرخ تورم گروه‌های مختلف نشان می‌دهد که بیشترین تورم ماهانه در مهرماه مربوط به بخش آموزش بوده است که تورم 12 درصدی ماهانه را به خود اختصاص داده است. در عین حال بیشترین تورم دوازده ماهه نیز مربوط به سبزیجات و بهداشت و درمان با تورم‌های 31 و 28 درصد است.

از سوی دیگر تفریح و فرهنگ دارای تورم ماهانه چهار درصد و آب، برق و سوخت دارای تورم ماهانه 3.7 درصدی هستند.

این در حالی است که برخی اقلام در مهرماه با تورم منفی روبرو بوده‌اند و به این ترتیب می‌توان گفت که در این ماه نسبت به شهریور کاهش قیمت داشته‌اند.

بر اساس این گزارش تورم ماهانه گوشت قرمز و گوشت ماکیان منفی نیم درصد بوده است و از سوی دیگر میوه خشکبار نیز تورم ماهانه منفی 1.9 درصدی را تجربه کرده‌اند که حاکی از کاهش قیمت این اقلام در مهرماه است.

بیشترین تورم نقطه به نقطه نیز در این ماه مربوط به هزینه‌های حمل و نقل بوده است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه این گروه در مهرماه سال جاری برابر 24.5 درصد بوده است.

کمترین تورم نقطه به نقطه نیز در این ماه مربوط به گروه دخانیات بوده است.

کد خبر 276432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار