مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: هرگاه صحبت از دوچرخه‌سواری به میان می‌آید بی‌اختیار به یاد هلند می‌افتیم. در این کشور استفاده از دوچرخه چیزی فراتر از عادت است. اکنون خبر می‌رسد در این کشور نخستین خیابان مخصوص دوچرخه جهان ساخته شده که دوچرخه به جای حرکت بر روی آسفالت از روی صفحات خورشیدی عبور می‌کند.

به گزارش مهر، این خیابان که در شهر شمالی "زانستاد" هلند واقع شده و بیشتر شبیه مسیر ویژه حرکت دوچرخه است، طی روزهای آتی افتتاح می‌شود.

محققان خوش ذوقی که این ابتکار عمل را ارایه کرده‌اند از عنوان SolaRoad برای این خیابان استفاده کرده‌اند.

در این خیابان مدرن به جای استفاده از آسفالت یا بتن، از نسل جدیدی و پیشرفته صفحات خورشیدی استفاده شده که در برابر باران، برف و شرایط سخت دمایی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند واز همه مهم‌تر این که به‌راحتی وزن دوچرخه، دوچرخه‌سوار و عابران پیاده را تحمل می‌کنند، بدون آنکه خللی در عملکردشان ایجاد شود.

این خیابان گرچه تنها 70 متر درازا دارد اما در نوع خود در دنیا بی‌نظیر بوده و توجه کارشناسان زیادی از سراسر جهان را به خود جلب کرده است.

به گفته محققان هلندی، الکتریسیته‌ای که از فعالیت این صفحات تولید و ذخیره می‌شود برای تأمین روشنایی سه خانه کافی است.

این محققان در نظر دارند در آینده این ایده خلاقانه را برای معابر ویژه سایر وسایل نقلیه توسعه دهند که در این صورت نه تنها می‌توان برق مورد نیاز خانه‌های بیش‌تری را تأمین کرد بلکه بدین ترتیب می‌توان الکتریسیته مورد نیاز چراغ‌های راهنمایی و رانندگی را نیز تولید کرد.

کد خبر 276327

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha