همشهری‌آنلاین: ساسان سپنتا، ‌پژوهشگر فرهنگ و هنر و زبان‌شناس ، ادیب و فرزند عبدالحسین سپنتا، و از مورخین و محققین شاخص موسیقی معاصر و سنتی و روزنامه‌نگار پیش‌کسوت این عرصه در گذشت.

به گزارش ایسنا،‌ ساسان سپنتا شامگاه گذشته،‌ سوم آبان‌ماه،‌ بر اثر عارضه سکته در سن 80 سالگی از دنیا رفت.

دانش سپنتا‌ - فرزند ساسان سپنتا - در این‌باره بگفت:‌ پدرم شب گذشته در منزل درگذشت و فردا مراسم تشییع او برگزار و در قطعه هنرمندان باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده می‌شود.

به گفته وی هم‌چنین مراسم ختم این هنرمند، چهارشنبه،‌ هفتم آبان‌ماه در مسجد المهدی مرداویج اصفهان از ساعت 9 تا 11 برگزار خواهد شد.

مهناز بقراطیان، - همسر این هنرمند - نیز گفت: مراسم خاکسپاری به دلیل اینکه منتظر رسیدن فرزندانشان از خارج از کشور هستند، دوشنبه یا سه‌شنبه خواهد بود.

به گزارش ایسنا،‌ ساسان سپنتا که پژوهشگر و مولف در حوزه زبان‌شناسی، ادبیات و موسیقی ایرانی بود و بیش از 150 مقاله منتشر کرده است،‌ فرزند عبدالحسین سپنتا‌ کارگردان اولین فیلم ناطق ایرانی با نام «دختر لر» است و به همین دلیل از او باه عنوان پدر سینما ناطق ایران یاد می‌شود.

ساسان سپنتا سال گذشته در گفت‌و‌گویی با ایسنا به مناسبت 105 سالگی سالروز تولد پدرش در مرور بخشی از خاطرات خود گفته بود: سال 1334 که در دانشگاه تهران تحصیل می‌کردم و موسیقی را نزد استاد صبا، کلنل وزیری و روح الله خالقی یاد می‌گرفتم، به سختی توانستم صفحات قدیمی از آثار این اساتید را پیدا کنم. ضمن اینکه تعداد زیادی از صفحات مربوط به این افراد به ویژه مرحوم خالقی (آهنگساز سرود ای ایران) که جمع‌آوری شده بود، در سال 58 ناپدید شد و شاید هم به تاراج رفت. با این وجود برخی از آثار مربوط به پدرم را در اختیار آقای جمال امید قرار دادم که او هم به موزه سینما داد.

به گزارش همشهری‌آنلاین پیش از این فصلنامه ماهور در شماره‌ای ویژه ضمن گفت وگویی مفصل با این محقق شهیر فهرست کامل آثار و مقالاتش را منتشر کرده بود.

همشهر‌آنلاین درگذشت این محقق و استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار پیش‌کسوت موسیقی که در بیش از 55 سال از عمرش را به قلمزنی در مطبوعات مختلف موسیقی گذراند و آثاری در خور اعتنا تالیف کرد به جامعه هنری و موسیقی کشور و خانواده و بازماندگان آن مرحوم تسلیت می‌گوید.

کد خبر 276031

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha