همشهری آنلاین: دادگاه کیفری عربستان سعودی در ریاض امروز چهارشنبه حکم اعدام آیت الله نمر باقر النمر را صادر کرد.

 دادگاه عربستان حکم اعدام آیت الله نمر النمر را صادر کرد

به گزارش ايرنا به نقل از پایگاه خبری ارم نیوز، محمد النمر برادر شیخ نمر النمر با اعلام این خبر گفت: این حکم قابل تجدید نظر است.

حکومت سعودی از بیش از دو سال پبش آیت الله نمرباقرالنمر را بازداشت کرده است.

نیروهای امنیتی سعودی هشتم ماه ژوئیه سال 2012 میلادی با تعقیب خودروی شیخ نمرباقر النمر، به طرف وی تیراندازی و او را مجروح کردند.

بر اساس این گزارش، دادستان عربستان در 25 مارس گذشته (پنجم فروردین 93) با مطرح کردن اتهام های دروغین، خواستار صدور حکم اعدام به علت محاربه علیه نظام آن کشور برای شیخ نمر شد.

این درحالی است که مراجع و شخصیت های دینی طوایف مختلف اسلامی پیشتر از شاه سعودی خواسته بودند تا برای شیخ نمر النمر فرمان عفو صادر کند. همزمان هشدارهای بین المللی، عربی و حقوق بشری نیز درخصوص هرگونه خدشه به این عالم دینی مطرح شده و بر لزوم آزادی شیخ نمر تاکید شده است.

سازمان های مدافع حقوق بشر اتهام های مطرح شده علیه شیخ نمر النمر را که در جولای سال 2012 میلادی در العوامیه، شهر مجاور القطیف دستگیر شد، نادرست و باطل دانسته اند.

شیخ نمر النمر کیست؟

به گزارش خبرگزاری مهر شیخ نمر باقر النمر در سال 1379 هجری و مصادف با سال 1968 میلادی در استان قطیف در شرق عربستان سعودی به دنیا آمد.

وی در سال 1400 میلادی برای انجام تحصیلات حوزوی به ایران آمد و در حوزه علمیه قائم (عج) در تهران به تحصیل علوم حوزوی پرداخت و پس از 10 سال عازم سوریه شد و مدتی را نیز در حوزه علمیه حضرت زینب (س) به تحصیل علوم حوزوی پرداخت.

شیخ النمر نزد اساتیدی همچون آیت الله العظمی سید محمد تقی مدرسی و آیت الله سید عباس مدرسی و آیت الله خاقانی در تهران و سوریه به تلمذ پرداخت.

وی پس از اخذ درجه اجتهاد در کنار اقدامات روشنگرانه خود به تدریس علوم دینی در مراکز دینی عربستان پرداخت.

این عالم برجسته عربستانی پیوسته در سخنرانیهای خود خواهان ایجاد تغییرات سیاسی و به رسمیت شناختن آزادی های عمومی و به رسمیت شناختن حقوق اقلیت ها و کنار گذاشتن تبعیض طایفه ای در عربستان بوده است.

وی برای اولین بار در سال 2006 بازداشت شد. اولین بازداشت وی در حالی صورت گرفت که از کنفرانس بین المللی که در بحرین برگزار شده بود بازگشت و دلیل بازداشت وی نیز ارائه درخواستی از دولت عربستان برای بازسازی قبرستان بقیع و به رسمیت شناختن مذهب تشیع بود.

وی در سالهای 2008 و 2009 نیز به دلیل انتقاداتی که از رژیم آل سعود کرده بود بازداشت شد.

اما در سال 2012 پس از انتقاد از یکی از اعضای رژیم آل سعود توسط حمله مسلحانه نظامیان آل سعود زخمی و سپس بازداشت شد.

شیخ نمر همواره در خطابه‌‌هایش رژیم سعودی را به اعمال "سیاست‌‌های تبعیض ‌آمیز طایفه‌ای سازمان یافته و منظم به ویژه در مناطق شرقی عربستان و به خصوص در دو منطقه "الاحساء" و "القطیف" متهم می‌كرد كه حدود یك قرن است، بر این مناطق حاكمیت دارد.

وی همواره و بارها تأكید داشته كه از گفتن كلام حق، بیم و واهمه‌ای ندارد حتی اگر در این راه بازداشت شده، وارد زندان شود و تحت شدیدترین شكنجه‌ها و آزارها و اذیت‌ها تا سرحد شهادت قرار گیرد.

شیخ نمر توهین به كرامت شهروندان عربستانی به ویژه شهروندان شیعی را كه از دید رژیم سعودی شهروندان درجه دو این كشور به شمار می‌‌آیند و فاقد هرگونه حق و حقوق شهروندی هستند، رد و تاكید می‌كند كه از كرامت و حقوق شهروندان شیعی عربستانی حمایت خواهد كرد.

وی بارها در این ارتباط تأكید كرده است كه در خط اول رویارویی با ظلم و جور رژیم سعودی قرار می‌‌گیرد چون اعتقاد دارد بدون مبارزه و تلاش نمی‌توان به حقوق مورد نظر خود دست یافت و عدالتی در كشور برقرار نخواهد شد و شهروندان نمی‌‌توانند آزاد زندگی كنند.

وی همواره در خطبه‌های نمازجمعه و خطابه‌هایش نه تنها از آل سعود انتقاد می‌كند بلكه از منتقدان سرسخت برخی از رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس از جمله آل خلیفه است.

شیخ نمر زمانی که در سال 2012 بازداشت شد خشم عمومی شیعیان عربستان را برانگیخت و طی این دوسال که وی در زندانهای آل سعود به سر می برد تظاهرات گسترده ای در حمایت از وی در عربستان برگزار شد. پس از دستگیری شیخ نمر اعتراضات مردمی زیادی در مناطق شرق عربستان انجام شد. شیعیان بلافاصله به خیابان‌ها ریختند و نیروهای امنیتی رژیم سعودی به‌شدت آنها را سرکوب کردند، به‌گونه‌ای که تنها در روز اول بازداشت سه نفر از معترضان کشته شدند.

با این حال اعتراض گروه‌های مختلف مخالف حکومت ادامه پیدا کرد و آنها به رژیم سعودی نسبت به هرگونه آزار و اذیت شیخ نمر هشدار دادند.

این روحانی شیعه سرشناس عربستانی از سوی رژیم سعودی به اتهاماتی از قبیل «فتنه انگیزی» و «دعوت به برهم زدن وحدت ملی» متهم است

کد خبر 274909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی