مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: تحقیقات نشان می‌دهند میدان مغناطیسی زمین تا ۱۰۰ سال دیگر وارونه خواهد شد، رویدادی که دانشمندان تا هزار سال دیگر انتظار وقوع آن را می‌کشیدند.

براساس گزارش ميل‌آنلاين، وارونه شدن ميدان مغناطيسي زمين به اين معني است كه قطب‌نماها به جاي شمال، جنوب را نمايش خواهند‌داد.

ميدان مغناطيسي زمين در طول تاريخ شكل‌گيري اين سياره بارها وارونه شده‌است. ميدان مغناطيسي دو قطبي اين سياره طي هزاران ميليون سال گذشته از شدت و قدرتي ثابت برخوردار بوده‌است.

سپس به دلايلي نامشخص اين ميدان تضعيف شده و وارونه شده‌است. تحقيق جديد دانشمنداني از ايتاليا، فرانسه، دانشگاه كلمبيا و دانشگاه كاليفرنيا بركلي نشان مي‌دهد كه آخرين وارونگي ميدان مغناطيسي زمين 786 هزار سال پيش و با سرعتي بسيار بالا، يعني كمتر از 100 سال،‌ رخ داده‌است.

اين يكي از بهترين اسنادي است كه تاكنون از آنچه در زمان وارونگي ميدان مغناطيسي رخ داده و سرعت وقوع آن به دست آمده‌است.براساس اين تحقيق، شدت ميدان مغناطيسي زمين 10 برابر حد معمول درحال كاسته شدن است و همين كاهش شديد باعث شده برخي از زمين‌شناسان تخمين بزنند طي چند‌هزار سال آينده ميدان مغناطيسي زمين وارونه خواهد شد.

اگرچه وارونگي ميدان مغناطيسي رويدادي فراگير است كه در نتيجه تغيير در هسته آهني زمين ايجاد مي‌شود، طي رويداد‌هاي مشابه گذشته هيچ فاجعه‌اي كه مرتبط با اين رويداد باشد به وقوع نپيوسته‌است. با اين همه وقوع اين وارونگي در عصر حاضر مي‌تواند فاجعه‌آفرين باشد زيرا مي‌تواند شبكه‌ها و مولد‌هاي برق زمين را از كار انداخته و زندگي پرسرعت امروزي را مختل سازد.

همچنين تضعيف ميدان مغناطيسي زمين تا زماني كه وارونگي رخ دهد منجر به از بين رفتن لايه محافظ در برابر پرتوهاي كيهاني و ذرات خورشيدي شده و ممكن است آمار ابتلا به سرطان و جهش‌هاي ژنتيكي افزايش پيدا كند. دانشمندان هنوز از اينكه سرعت وقوع وارونگي بعدي نيز به سرعت وارونگي قبلي خواهد بود، اطمينان حاصل نكرده‌اند،‌اما نتايج جديد مي‌تواند در درك بهتر اين پديده طبيعي به آنها كمك كند.

کد خبر 274907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی