محمد سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی ایران در سمنان از آغاز طرح احداث واحدهای مسکونی اجاره‌ای همزمان با هفته دولت در استانها خبر داد.

وزیر مسکن و شهرسازی از آغاز طرح احداث واحدهای مسکونی اجاره‌ای همزمان با هفته دولت در استانها خبر داد.

"محمد سعیدی کیا"روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در سمنان‌افزود: در اجرای این طرح سالانه ‪ ۵۰‬هزار واحد مسکونی اجاره‌ای در کشور ساخته می‌شود.

وی از ساخت این واحدها به عنوان کاری جدید نام برد و افزود: در اجرای این طرح زمین در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد و به ازای ساخت هر واحد مسکونی در سال جاری ‪ ۱۳۵‬میلیون ریال وام نیز داده می‌شود.

وی گفت: سازندگان این خانه‌ها با فراخوان وزارت مسکن و شهرسازی و از بین افراد صلاحیت دار که شامل انبوه‌سازان، تعاونیها و ... است انتخاب می‌شوند.

سعیدی کیا گفت: در ابتدای ساخت این واحدها، پول زمین از سازندگان دریافت نمی‌شود و سازندگان موظفند واحدهای ساخته شده را تا پنج سال اجاره دهند و پس از پنج سال مجاز به فروش هستند که در آن زمان هزینه زمین از سازندگان دریافت می‌شود.

وی متذکر شد: به تسهیلات ساخت این واحدها در شهرهای متوسط زیر ‪ ۲۵۰‬هزار نفر جمعیت چهار درصد و در شهرهای کوچک زیر ‪ ۱۰۰‬هزار نفر شش درصد یارانه تعلق می‌گیرد.

سعیدی کیا گفت: دولت با اتخاذ این تصمیم قصد دارد تا مانع از بزرگ‌تر شدن شهرها شده و نیز به شهرهای کوچک‌تر توجه شود.

وزیر مسکن و شهرسازی همچنین از تقدیم طرح جامع مسکن به دولت خبر داد و گفت: این طرح در حال بررسی است و نسخه‌ای از آن نیز در اختیار مجلس قرار گرفته است.

وی گفت: در این طرح مسایل مختلف مسکن‌از جمله مسایل مالی، اقشارنیازمند ، فن آوری جدید و ... دیده شده است و اعطای ودیعه مسکن، وام اجاره مسکن و ... بخشهایی از این طرح است که به مرحله اجرا نیز درآمده است.

وزیر مسکن و شهرسازی همچنین روز چهارشنبه در مراسم معرفی رییس سازمان مسکن و شهرسازی استان سمنان افزود: با تصویب این وزارت خانه در هر استان باید نمونه‌ای از طراحی شهری و بدنه‌سازی انجام شود.

"محمد سعیدی‌کیا" اظهار داشت : این تصمیم اخیرا در این وزارت خانه اتخاذ شده است.

وی گفت: برای داشتن خانه خوب اول باید شهر خوب داشته باشیم و برای این منظور در شرح خدمات مشاوران تهیه‌کننده طرحهای شهرسازی رعایت و ایجاد معماری اسلامی، مبلمان شهری و ... اضافه شده است.

همچنین طرحهای منطقه‌ای و ناحیه‌ای نیز باید از دیدگاه توسعه‌ای تهیه شوند.

وزیر مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه فشار مسکن و پراکندگی قوانین شهرسازی مانع از انجام کارهای دقیق شهرسازی شده است افزود: قوانین مختلفی در شهرسازی داریم و دستگاههای مختلف مسوول هستند و برای تحقق اهداف شهرسازی چاره‌ای جز هماهنگی و همکاری نداریم.

سعیدی کیا ، وزارت مسکن و شهرسازی را سیاست‌گذار دانست و افزود: این وزارت خانه کار اجرایی نمی‌کند و طرحهای شهرسازی نیز از طریق شورای عالی معماری و شهرسازی تعیین می‌شود.

استاندار سمنان نیز در این مراسم گفت: در سالهای بعد انقلاب اسلامی کار شایسته‌ای در بخش شهرسازی نشده است.

" حمید حاجی عبدالوهاب " گفت : در احداث شهرها و نیز طرحهای معماری ساختمانها خیلی عقب هستیم و متاسفانه نگاه معماری اسلامی کمتر داریم.

رییس قبلی سازمان مسکن و شهرسازی استان سمنان گفت: سالانه پنج هزار واحد مسکونی دراین استان ساخته می‌شود.

"سیاوش شکری" با اشاره به سرمایه‌گذاری سالانه یک هزار میلیارد ریال در بخش مسکن استان سمنان افزود: بخش مسکن بین ‪ ۲۵‬تا ‪ ۳۰‬هزار شغل در این استان ایجاد کرده است که باید این بازار همچنان فعال بماند.

رییس جدید سازمان مسکن و شهرسازی استان سمنان توجه به کیفیت ساخت و ساز و ساماندهی بافتهای فرسوده شهری را از اولویتهای کاری خود بیان کرد.

در این مراسم با تقدیر از خدمات و تلاشهای ‪ ۱۲‬ساله رییس قبلی "علی اکبر صابری" به عنوان رییس جدید سازمان مسکن و شهرسازی استان سمنان معرفی شد.

کد خبر 2746

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز