همشهری آنلاین: سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو گفت: استفاده از کپسول آتش نشانی در خودروهای سواری از ابتدای سال ۹۴ اجباری است.

آتش‌سوزی خودرو

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، ساسان قربانی با بیان اینکه از ابتدای سال آینده خودروسازان موظف به نصب کپسول‌های آتش نشانی در خودروهای تولیدی خود هستند، افزود: این مهم به اطلاع تمامی خودروسازان رسیده تا اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این راستا اعمال کنند.

وی گفت: اجرای بند ق تبصره 2 قانون بودجه مبنی بر جایگزینی اتوبوس‌های درون شهری و مینی‌بوس و تاکسی‌ها از مواردی بود که مورد بررسی قرار گرفته است.

قربانی تصریح کرد: تمامی خودروها باید براساس پایه گازسوز ارائه شوند و مشخصات فنی خودروهای ارائه شده از سوی خودروسازان با نظر اعلامی از سوی کارفرمایان مطابق و به بیان دیگر کیفیت تاکسی‌ها نباید از خودروهای سواری کمتر باشد.

وی در ادامه با اشاره به جایگزینی 140 هزار تاکسی و ون و 17 هزار اتوبوس طبق برنامه‌ریزی انجام شده اظهارداشت: براین اساس نصب GPS و تاکسیمتر در این خودروها نیز باید توسط شرکت‌های خودروسازی صورت گیرد، ازاین رو از خودروسازان خواسته شده تا در زمینه تامین این نیازها هر چه سریعتر اقدام کنند.

عضو شورای سیاستگذاری خودرو در ادامه به ارائه گزارش شش ماهه تولید خودرو گفت: براساس آمارها، تولید محقق شده دراین مدت بیش از 95 درصد برنامه بوده و تولید خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 74 درصدی برخوردار بودده است.

قربانی ضمن اشاره به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تحقق وعده تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در سال جاری افزود: باید تلاش‌ها در رسیدن به این مهم مضاعف شود و در کنار تولید، توجه به کیفیت از اساسی ترین محورهایی است که همواره باید مد نظر قرار گیرد.

وی یادآور شد: دراین جلسه گزارشی از نحوه اقدامات انجام شده در خصوص برگزاری همایش بین‌المللی صنعت خودرو که قرار است 10 آذرماه در محل برج میلاد تهران برگزار شود، ارائه شد.

قربانی همچنین از برپایی نمایشگاه قطعات خودرو در تاریخ هشتم ونهم آذرماه نیز خبرداد و گفت: برپایی این نمایشگاه که با برگزاری دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو کامل خواهد شد فرصت لازم را برای علاقمندان و شرکت‌های داخلی و خارجی فراهم می‌کند تا هر چه بیشتر با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های صنعت قطعه سازی کشور آشنا شوند.

سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی، طراحی و پیاده سازی سامانه ارتباطات هوشمند خودرویی توسط سازمان گسترش نوسازی و صنایع ایران اشاره کرد و گفت: با راه اندازی این سامانه که ارتباط بین خودروها با یکدیگر و ارتباط بین خودرو و مسیر را برقرار می‌کند می توان‌شاهد دستاورد مهمی در ارتقاء ایمنی حمل ونقل در کشور بود.

وی نقش مهم این سامانه را در کنترل خودرو حائز اهمیت دانست و افزود: این طرح که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته در حال اجراست توسط ایدرو و با همکاری جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف در مرحله تجاری سازی قرار دارد و می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش تصادفات و ایمین سازی در جابه‌جایی‌ها به دنبال داشته باشد.

قربانی افزود: قرار است، برای تجاری سازی این طرح از توانمندی و سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز استفاده شود.

وی اظهارداشت: توجه به مباحث ایمنی پیشرفته از ضروریاتی است که دراین جلسه تاکیدشد تا سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بیش از پیش به آن بپردازد، چراکه بنابر تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت باید با تکنولوژی روز همراه شویم و تلاش کنیم تا از تکنولوژی روز فاصله نگیریم.

وی گفت: با توجه به اهمیت مسئله ایمنی در جابه‌جایی‌ها، خوشبختانه در این خصوص کشور ما از دنیا عقب نیست و اقدامات انجام شده نوید بخش عملیاتی شدن به موقع این سیستم درکشور خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر این سیستم به صورت آزمایشی بر روی 150 دستگاه خودرو حمل ونقل عمومی عملیاتی شده و بررسی‌های اولیه نشان دهنده کارآمدی و اثربخشی مناسب در کاهش تصادفات و ایمن‌سازی است.

بنابراین گزارش، این تصمیمات در نشست شورای سیاستگذاری خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیران عامل گروه‌های خودرو سازی‌ها، انجمن‌های خودروساز و قطعه‌سازان گرفته شد.

کد خبر 274448

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی