همشهری آنلاین: مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور معتقد است که روحانی و اوباما لازم نیست یکدیگر را ملاقات کنند، کافی است یکدیگر را درک کنند و شجاعت کافی برای عبور از گذشته‌های دور و نزدیک را داشته باشند.

تسنیم نوشت: حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور که روحانی را در سفر به نیویورک همراهی می‌کند در صفحه شخصی خود به ارزیابی دیدارهای روحانی با سران کشورهای مختلف پرداخت.

آشنا با بیان اینکه این روزها روحانی کوشش می‌کند تا اسلام هراسی، ایران هراسی را کاهش دهد و ارائه چهره رحمانی از اسلام و چهره عقلانی از ایران را دنبال کند، گفته است: دیدارهای دوجانبه همه یک پیام از طرف مقابل را منتقل می‌کند؛ ما منتظر رفع تحریم‌ها هستیم تا بتوانیم ایران را در صدر فهرست اولویت‌های خود قرار دهیم .طرف ایرانی هم یک پیام قوی را دائماً تکرار می‌کند؛ اگر طرف‌های ما می‌خواستند صداقت و جدیت ما را بیازمایند، عملکرد اعتمادساز ما در یک سال گذشته بهترین سند برای موفقیت ما در این آزمون است و اگر می‌خواستند توان ما را در مواجهه با تحریم‌ها بسنجند باز هم یک سال گذشته سند موفقیت ما در مدیریت منابع اندک، انضباط مالی و اولویت‌بندی درست است؛ به‌کنایه شنیدیم که آنچه اوباما در زمینه سلامت عمومی نتوانست انجام دهد، روحانی با وجود تحریم اجرا کرد.

آشنا در ادامه یادداشت خود آورده است: روحانی بسیار خوب می‌داند چه می‌کند و می‌تواند این را که طرف‌های مقابل از سخنان و رفتار او چه برداشتی می‌کنند، مدیریت کند.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور به سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل اشاره و با بیان اینکه سخنان چند دقیقه پیش اوباما در سازمان ملل پاسخ دقیق و به‌هنگامی به حسن‌نیت و تدابیر یک‌ساله روحانی بود، گفته است: "این دو لازم نیست یکدیگر را ملاقات کنند کافی است یکدیگر را درک کنند و شجاعت کافی برای عبور از گذشته‌های دور و نزدیک را داشته باشند".

روحانی گفت حل مشکل ایران و آمریکا نه از دست که از مغز آغاز می‌شود

آشنا در خصوص دیدارها و سخنرانی‌های روحانی در نیویورک اظهار کرده که امروز در جلسه با بزرگ‌ترین فعالان اقتصادی آمریکا کسی از روحانی خواست با اوباما دست بدهد و کار را تمام کند. روحانی پاسخی عمیق ولی ساده داد؛ او گفت حل مشکل ایران و آمریکا نه از دست که از مغز آغاز می‌شود. آمریکا باید به تهدید و تحقیر ایران خاتمه دهد و نگاهش را به ایران عوض کند. باید درک کند که استفاده از فرصت تعامل و مصالحه با ایران به‌نفع همه است.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور گفته که روحانی از فعالان اقتصادی خواست به‌جای آن که سیاست‌مداران در مورد ایران به آنها خط بدهند خود آنها جهت‌دهی را به‌عهده بگیرند و سیاست را در مسیر اقتصاد هدایت کنند. این زبانی است که آمریکایی‌ها خوب می‌فهمند.

آشنا گفته است: این روزها و شب‌ها هرلحظه دعا می‌کنم که خداوند او را همواره در مسیر قول لین، لسان صدق و قول سدید یاری کند.

کد خبر 273075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =