همشهری‌آنلاین: اولین کریدور ترانزیت بنزین بین ایران و امارات متحده عربی با ورود اولین نفتکش‌های حامل بنزین سوپر به پایانه‌های نفتی ایران به‌طور رسمی راه اندازی شده‌است تا با ترانزیت محموله‌های بنزین به عراق اقدام‌های گروه تروریستی داعش برای اختلال در تامین بنزین شهروندان عراقی‌ عملا خنثی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، متوسط مصرف بنزین ایران هر چند از ابتدای سال جاری تاکنون با وجود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها رشدی سه درصدی را تجربه کرده است اما حجم واردات این فرآورده استراتژیک نفتی به کمتر از نصف کاهش پيدا كرده‌است.

براساس آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون با وجود برآورد واردات 10 میلیون لیتر بنزین اما حدود 4.8 میلیون لیتر از این محصول پرطرفدار نفتی وارد کشور شده‌است.

این در حالی است که آمارهای رسمی نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون به‌طور متوسط روزانه بیش از 70 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده‌ و حتی در روزهای پایانی شهریور ماه متوسط مصرف بنزین به بیش از 85 میلیون لیتر در روز رسیده است.

از سوی دیگر با وجود کاهش حجم واردات بنزین ، هفته گذشته اسحاق جهانگیری ،معاون اول رئیس‌جمهور با اخذ تائیدیه شورای عالی اقتصادی مصوبه‌ای صادر کرد که طبق آن، وزارت نفت می‌تواند به‌صورت قانونی نفت خام را با بنزین سوپر تولیدی برخی از کشورها تهاتر کند.

برنامه جدید بنزینی مقابله با داعش

هم‌زمان با صدور این مصوبه، ترانزیت محموله‌های بنزین از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به کشور عراق آغاز شده‌است و حتی شهریور ماه سال جاری با پهلوگیری دو فروند نفتکش به نام‌های "لیانا" و "دان وان" در مجموع 24 میلیون لیتر بنزین پالایشگاه‌های امارات را در مخازن نفت بندرعباس تخلیه و ذخیره‌سازی کرد.

هر چند این دو محموله بنزین قرار است به کشور عراق و یا کردستان عراق ترانزیت شود اما بر اساس توافقی که با بخش خصوصی انجام شده این دو محموله بنزین در بندرعباس به شبکه انتقال و توزیع فرآورده‌های نفتی کشور تحویل می‌شود و معوض آن به عراق ارسال خواهد شد.

به عبارت دیگر، با آغاز ترانزیت بنزین برای نخستین بار امکان ترانزیت این فرآورده نفتی از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به ویژه امارات متحده‌عربی به عراق فراهم می‌شود.

این تجارت بنزینی در حالی بین سه کشور جمهوری اسلامی ایران، امارات متحده عربی و عراق شکل گرفته که به دلیل فعالیت گروه تروریستی داعش در بخش‌هایی از عراق، فعالیت برخی از تاسیسات نفتی این کشور همچون پالایشگاه نفت بیجی متوقف شده‌است.

با توقف فعالیت پالایشگاه نفت بیجی و برخی از تاسیسات نفتی، هم اکنون شهروندان عراقی در استان‌های مختلف این کشور با بحران و کمبود شدید بنزین دست و پنجه نرم می‌کنند که این موضوع علاوه بر این‌که منجر به شکل‌گیری صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌های عراق شده میزان قاچاق بنزین ایران به این کشور همسایه را هم افزایش داده‌است.

از این رو هر چند ایران قیمت بنزین در مبادی مرزی منتهی به عراق را تا سقف لیتری سه هزار و 500 تومان افزایش داده‌است اما ترانزیت بنزین امارات و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس منجر به فروکش کردن بحران بنزین در عراق خواهد شد.

در همین حال سید حمید حسینی هم اخیرا در گفت‌و‌گو با مهر با بیان این‌که به دلیل شرایط خاص امنیتی عراق سوآپ فرآورده نفتی به عراق متوقف شده، گفته است: به دلیل فعالیت گروه تروریستی داعش در عراق شرکت‌های سوآپ کننده فرآورده های نفتی تمایلی برای سوآپ سوخت به عراق را ندارند.

این عضو هیات مدیره اتحادیه فرآورده‌های نفتی ایران همچنین با اشاره به وجود بحران تامین بنزین در عراق و اقلیم کردستان عراق، تصریح کرده است: شرکت‌های خصوصی امکان تامین بنزین مورد نیاز عراق با ترانزیت و یا سوآپ بنزین از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ویژه امارات متحده عربی را دارند.

او با اشاره به محدودیت‌های ذخیره‌سازی بنزین در مبادی مرزی در غرب کشور، تاکید کرده است: ایران باید از این فرصت برای ترانزیت و سوآپ بنزین به عراق و در اختیار گرفتن بخشی از بازار سوخت این کشور همسایه استفاده کند.

در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاه های نفت ایران حدود 63 تا 65 میلیون لیتر است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری و بهره برداری از سه طرح پالایشگاهی این ظرفیت از مرز 70 میلیون لیتر در روز عبور کند.

کد خبر 272964

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار