همشهری آنلاین: محققان هلندی طرح مفهومی از یک زیستگاه شناور گیاهی - جانوری در میان آب دریا ارائه کرده‌اند که به کاهش انتشار دی‌اکسید کربن کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، توسعه شهرنشینی و کمبود فضای سبز، در کنار تغییرات آب و هوایی از جدی‌ترین مشکلات شهرهای آینده محسوب می‌شود.

محققان شرکت معماری Waterstudio طرح مفهومی Sea Tree را ارائه کرده‌اند که یک ایده خلاقانه برای احداث فضای سبز در میان دریا است؛ این آسمانخراش سبز در حقیقت زیستگاه گیاهی - جانوری است که چشم‌انداز زیبایی برای شهرهای مجاور ایجاد می‌کند.

این سازه عظیم چند طبقه دارای دو بخش زیر و روی آب است؛ لنگرهای ساختمان برای تأمین امنیت سازه در عمق بستر دریا نصب می‌شوند.

بخش زیر دریا محل مناسبی برای زندگی موجودات مختلف دریایی یا حتی صخره‌های مرجانی مصنوعی است.

بخش روی آب نیز مجموعه طبقاتی است که گونه‌های مختلف گیاهی در بین طبقات آن کاشته شده و محل مناسبی برای زندگی انواع مختلف پرندگان و جانوران از جمله شامل لک‌لک، مرغابی، مرغ دریایی،‌ فلامینگو، زنبور، ملخ، عنکبوت، پروانه، ماهی و مرجان ایجاد می‌کند.

طرح Sea Tree یک زیستگاه ایمن گیاهی و جانوری است که در میان آب رودخانه، دریاچه، دریا احداث می‌شود؛ ارتفاع و وسعت سازه نیز بستگی به عمق آب هر منطقه داشته و قابل تغییر است.

مراحل ساخت این آسمانخراش سبز شبیه سکوهای نفتی است که از آب دریا برای تأمین انرژی خود استفاده می‌کند؛ هزینه طراحی و ساخت یک مجموعه متوسط یک میلیون دلار ارزیابی می‌شود.

کد خبر 272586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار