همشهری آنلاین: استاندار گلستان گفت: نصب تجهیزات پیشرفته در جنگل‌های گلستان با هدف رصد این مجموعه زیستی برای پیشگیری از آتش‌سوزی در دستور کار این استانداری قرار دارد.

به گزارش ايرنا، حسن صادقلو روز دوشنبه گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون جنگل‌های پارک ملی گلستان هشت مرتبه دچار آتش‌سوزی شد که عوامل انسانی و طبیعی مانند خشکسالی علت آن تشخیص داده شده است.

وی افزود: امسال به دلیل خشکسالی و جمعیت زیاد مسافر در استان، آتش‌سوزی پارک ملی گلستان از خرداد ماه آغاز شد که نسبت به سال‌های گذشته زودهنگام بوده است.

صادقلو گفت: 16 میلیون مسافر از جنگل‌های گلستان می‌گذرند از این رو بیش‌ترین بروز آتش‌سوزی در بخش‌های شرقی جنگل گلستان یعنی مسیر عبور و مرور مسافران است که متاسفانه برخی از آن‌ها آتش‌هاي برپا کرده را به خوبی اطفا نمی‌کنند که با وزش باد شعله‌ور می‌شود.

وی با بیان این که در بروز این آتش‌سوزی‌ها عمدی بودن را نیز مطرح می‌کنند، افزود: شاید در بروز این آتش‌سوزی‌ها نتوان فرد خاصی را به عنوان خاطی معرفی کرد اما واقعیت عمدی بودن برخی آتش‌سوزی‌ها را هم نباید نادیده گرفت.

استاندار گلستان ادامه داد: گاهی یک شکارچی متخلف در روند تعقیب و گریز دستگیر می‌شود و دیگر شکارچیان شاید در اقدامی اعتراضی آتش برپا می‌کنند، شاید هم برخی روستاییان قبلا از مراتع بخش‌هایی از جنگل استفاده می‌کردند و اکنون دیگر به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده از استفاده از آن بخش‌های محروم شده‌اند، از این رو اقدام به آتش‌سوزی می‌کنند. البته هیچ کدام از این فرضیات را نمی‌توان علت قطعی تلقی کرد.

وی تاکید کرد: در هشت مرتبه آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان، چهار مرتبه بالگرد در عملیات اطفای حریق شرکت کرد که حمل تجهیزات و آب جزو کارهای آن بوده است.

صادقلو گفت: در فرایند اطفای حریق یکی از بالگردها بعد از دو سورت پروازی برای سوخت‌گیری از محل خارج شد که همین مسئله را برخی مبنی بر این که بالگرد در محل حاضر نشده است، پررنگ کردند.

وی تصریح کرد: در سال 89 آتش‌سوزی بزرگی در جنگل‌های گلستان رخ داده بود که مسئولان وقت بعد از 4 تا 5 روز مقابله با آتش آن را رها کردند در حالی که اکنون در تمام هشت مرحله آتش‌سوزی مسئولان تا آخر وقت در محل حاضر بودند و بعد از 24 ساعت موفق به خاموش کردن آتش شدند.

صادقلو درباره تجهیز امکانات اطفای حریق در استان گلستان گفت: برای این منظور مبلغ 40 میلیارد تومان اعتبار درخواست کردیم و مبلغ بالگردی که برای این منظور در نظر گرفته شده است حدود 18 میلیارد تومان است.

استاندار گلستان تاکید کرد: همچنین یک سری تجهیزات دیگر برای این منظور در نظر گرفته شده است که استخدام نیرو برای رصد مستمر منطقه یکی از آن‌هاست که برای آن نیز برآورد مالی شده است، البته نصب دوربین در جنگل گلستان نیز جزو بندهای این برنامه است اما تصمیم بر این شد تا زمان نصب تجهیزات از نیروی انسانی برای رصد منطقه استفاده شود.

وی گفت: در نظر است از آخرین تجهیزات روز دنیا برای تکمیل ناوگان اطفای حریق استفاده شود از این رو از برقراری تعاملات بین‌المللی استقبال می‌کنیم تا از ظرفیت فناوری‌های آن‌ها استفاده شود.

استاندار گلستان اظهار کرد: اکنون در بخش‌هایی از جنگل گلستان دوربین نصب شده است اما کافی نیست.

14 میلیون هکتار معادل هفت درصد خاک کشور را جنگل فرا گرفته است که به دلیل برخی عوامل انسانی از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هفت هزار هکتار از این جنگل‌ها در آتش سوخته است.

از ابتدای سال جاری جنگل‌های پارک ملی گلستان هفت بار دچار آتش‌سوزی شد که در این مدت بیش از 800 هکتار از جنگل‌ها و مراتع آن سوخت و خسارات زیادی به عرصه‌های جنگلی و مرتعی وارد شد.

کد خبر 271959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =