همشهری آنلاین: امروز توپ‌های ۲۳ میلیمتری در قالب پروژه سداد که روی نفربرهای BTR۸۲ نزاجا نصب شده بود،تحویل یگان‌های نیروی زمینی در شرق کشور شد.

توپ‌

به گزارش تسنیم، صبح امروز امروز سه شنبه 4 دستاورد سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نزاجا با حضور امیر حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش، به یگان‌های نزاجا در شرق کشور تحویل داده شد.

توپ 155 میلیمتری هویزه، سلاح تک‌تیرانداز شاهر با کالیبر 14.5 میلیمتری، توپ 23 میلیمتری و زاویه‌یاب‌های MS4B که مخصوص بکارگیری در خمپاره‌اندازهای 81میلیمتری، 120 میلیمتری و راکت‌انداز 107 میلیمتری هستند، 4 دستاوردی بودند که امروز تحویل یگان‌های نزاجا شدند.

یکی از تجهیزات مهمی که امروز تحویل یگان‌های رزمی نیروی زمینی در شرق کشور شد، توپ 23 میلیمتری بود. این توپ‌ها، توپ‌هایی پدافندی محسوب شده و از مدت‌ها قبل با ابتکار متخصصان کشورمان روی نفربرها نصب شده بودند.

اما امروز این توپ‌ها در قالب پروژه سداد ک همان اتوماسیون و استابلایزر کردن توپ 23 میلی‌متری در مدل نصب‌شده آن روی نفربرهای BTR82 است، تحویل یگان‌های نیروی زمینی شد. نکته قابل توجه این است که در این پروژه، یک دوربین متحرک در قسمت فوقانی توپ نصب شده روی نفربرهای BTR82 نصب می‌شود.

با این دوربین، دیگر نیاز به استقرار خدمه توپ پشت آن و در بالای نفربر نیست و این خود علاوه بر اینکه قدرت مانور توپ را بالا می‌برد، امنیت جانی خدمه آتش را نیز بالا برده و وی را از تیررس دشمن دور نگه می‌دارد.

با استفاده از این دوربین، خدمه به راحتی، داخل نفربر مستقر شده و با استفاده از یک مانیتور، عملیات اجرای آتش می‌کند.

توپ 23 میلیمتری سلاحی خودکار است که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح می‌شود و با نوار فشنگ از سمت چپ و راست قابل تغذیه است. ماشه این توپ‌ها به‌صورت پدالی و توسط خدمه اجرای آتش می‌کند.

این سلاح در سال 1960 میلادی وارد ارتش شوروی سابق شده و بیش از 20 کشور جهان هم اکنون از آن استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران امروزه جزو دارندگان و تولیدکنندگان این سلاح محسوب می‌شود.

برد موثر این توپ‌ها علیه اهداف هوایی 1500 متر و علیه اهداف زمینی و دریایی تا 2000 متر است.

در مورد اهداف هوایی، توپ‌های 23 میلیمتری قادرند پرنده‌های ارتفاع کم مثل هواپیماها و بالگردها و اهداف دریایی آن، کشتی‌ها و قایق‌ها و هدف‌های زمینی مانند تانک‌ها، نفربرها و استحکامات مهندسی را هدف قرار دهد.

بکارگیری این توپ‌ها روی نفربرهای BTR82، علاوه بر امکان استفاده از آنها در مقابله به پرنده‌های مهاجم اعم از بالگردها و جنگنده‌ها و همچنین اهداف زمینی، قابلیت تحرک توپ را بالا برده است.

کد خبر 270107

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha