همشهری آنلاین: فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تجاوز پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی، تصریح کرد، که این پهباد از نوع «هرمس» و مبدا پرواز آن یکی از کشورهای منطقه بوده است.

فرمانده هوا و فضا سپاه

به گزارشسپاه نیوز، در پی سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه، سردار سرتیپ پاسدار «امیرعلی حاجی زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع رسانه های تصویری به تشریح جزییات نفوذ این پهپاد و نحوه ساقط کردن آن پرداخت.

وی با بیان اینکه روز شنبه یک فروند هواپیمای بدون سرنشین توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه ساقط شد، گفت: این هواپیمای بدون سرنشین ساخت رژیم صهیونیستی و از نوع «هرمس» بوده که قادر است تا شعاع 800 کیلومتری عملیات انجام دهد، همچنین با یک بار سوخت گیری تا 1600 کیلومتر مسافت را طی می کند.

سردار حاجی زاده افزود: فاصله بال تا بال این هواپیما 5/5 متر است که نشان می دهد از نوع متوسطه است؛ پهپاد ساقط شده مجهز به دو دوربین جلونگر و پهلونگر است و به دلیل آنکه با هدف جاسوسی طراحی شده، امواج رادار را جذب کرده و قابل رهگیری نمی باشد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با ارائه توضیحاتی درخصوص نحوه ساقط کردن این پهپاد جاسوسی ادامه داد: پس از اعلام خبر از سوی شبکه یکپارچه پدافند کشوری که مسئولیت آن با ارتش است و رهگیری توسط رادارهای منطقه، این پهپاد جاسوسی با موشک زمین به هوای پدافند نیروی هوافضای سپاه سرنگون شد.

وی با بیان اینکه با توجه به سوخت زیاد و اصابت موشک، این پهپاد آتش گرفته و منهدم شده است گفت: قطعاتی از این پهپاد به صورت سالم به دست آمده که در حال تجزیه و تحلیل آن هستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه نمونه قبلی این پهپاد در سوریه ساقط شده بود اما این پهپاد از نوع پیشرفته تر است، تصریح کرد: برد عملیاتی این پهپاد جاسوسی نشان می دهد که از سرزمین های اشغالی حرکت نکرده، بلکه مبدا پرواز یکی از کشورهای منطقه بوده و در این خصوص سرنخ هایی به دست آورده ایم که در حال بررسی آن هستیم.

وی خاطر نشان کرد: نیروهای مسلح ما اعم از سپاه و ارتش در بخش های شناسایی و رهگیری در آمادگی کامل به سر می برند و در صورتیکه این گونه اقدامات تکرار شود متجاوزان با پاسخ کوبنده ما مواجه خواهند شد.

سردار حاجی زاده در پاسخ به سووالی مبنی بر اینکه پاسخ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح به این تجاوزگری چه خواهد بود، گفت: ما حق هرگونه پاسخی را برای خود قائل هستیم.

کد خبر 269955

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha